Cestování na pas nebo občanku?
Propadlý pas nebo občanský průkaz je noční můrou každého, kde se chystá vyrazit na dovolenou za hranice. Pokud plánujete dovolenou, zkontrolujte si zavčas platnost cestovních dokladů všech cestujících. Krom platnosti pasu/občanky si vždy ověřte podmínky vstupu do cílové země vaší dovolené. Bude vám stačit občanka, platný pas nebo je nutné si vyřídit před odjezdem i vízum? Ověřte si jaká musí být platnost pasu - některé země vyžadují, aby byl pas platný i několik měsíců po návratu z dovolené.
**Při cestě do zahraničí musí mít platný cestovní doklad (pas/občanku) každá osoba, včetně dětí. Na věku nezáleží.
Cestování na občanský průkaz
V případě, že cestujete po zemích patřících do EU, pak vám postačí k vycestování občanský průkaz (se strojově čitelnými údaji, popř. s čipem). Občanka musí být samozřejmě platná a nepoškozená. Nedoporučujeme cestovat na OP s oddělenou částí (odstřiženým rohem), protože odstřižení rohu by mohlo být považováno za vyznačení neplatnosti dokladu.
Na občanku lze cestovat do všech zemí Schengenského prostoru EU plus pár dalších výjimek:
Ve většině zemí akceptují platný OP a nekladou se žádné další podmínky v podobě platnosti dokladu i po návratu. Občanka však musí být platná po celou dobu vašeho pobytu v zahraničí a ideálně její platnost by měla minimálně o pár dní delší. Ale pozor, tohle platí jen u zemí Schengenu/EU. Státy mimo EU, které akceptují OP, vyžadují platnost dokladu i po návratu z dovolené alespoň 3 měsíce. Jedná se o tyto země: Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzi, Makedonská rep., Moldavská rep., Srbrská rep.
Země kam nebudete potřebovat cestovní pas?
- Země Schengenského prostoru: Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Island, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, jižní Kypr (ne severní)
- Země EU, které nejsou členy schengenského prostoru: Irsko, Velká Británie, Bulharsko, Chorvatsko, Irsko, Rumunsko
- Země, které nejsou členy EU/Schengenu, ale uznaly OP jako cestovní doklad: Albánie, Bosna a Herzegovina, Černá Hora, Makedonie, Moldavsko (pouze OP se strojoově čitelnými údaji), Gruzie, Srbsko, Monako, San Marino, Vatikán , Kosovo (OP pouze se strojově čitelnou zónou, tj čipem) A do kterých zemí Evropy tedy občanka nestačí? Pas budete potřebovat, pokud jedete na dovolenou do Turecka, Běloruska, Ruska, na Ukrajinu a nebo do Grónska.
Pravidla pro vydávání občanských průkazů:
od 2.7.2018 se mění pravidla vydávání občanských průkazů a nové občanky budou vždy s čipem. Nově bude také možné žádost o vyhotovení OP v expresní lhůtě, ale je samozřejmě nutné počítat s expresním příplatkem
- vydání OP v standardní lhůtě do 30 dnů ZDARMA, děti do 15 let za 50 Kč
- vydání OP do 5 pracovních dní – 500 Kč, děti do 15 let 300 Kč
- vydání OP do 24 hodin – 1 000 Kč, děti do 15 let 500 Kč
- Platnost občanského průkazu je 10 let
Cestování na cestovní pas
V případě, že cílem vaší dovolené jsou země mimo EU/Schengen (viz výše), budete potřebovat platný a nepoškozený cestovní pas. Již při koupi zájezdu se vždy informujte o podmínkách vstupu do země a zavčas si důkladně zkontrolujte platnost pasu. V mnoha případech je vyžadována platnost pasu až několik měsíců po návratu, často až 180 dní! S pasem, který nesplňuje podmínky vstupu nebudete vpuštěni do země, popř. Odbaveni do letadla. Mnoho zemí (např. Egypt, Thajsko, Rusko, Turecko,...) striktně kontrolujte platnost pasu a pokud není platnost pasu dostatečná (byť o jediný den) nebudete vpuštěni do země a vaše dovolená tak skončí dříve než mohla začít. Proto nepodceňujte kontrolu pasu a vždy platnost dokladů u všech cestujících.
Cestovní pas si můžete vyřídit na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze pak v městských úřadech. Žádost můžete podat kdekoliv, tedy i mimo místo vašeho trvalého pobytu.
Pravidla pro vydávání pasů
od 1.7. 2018 se mění také pravidla ve vydávání cestovních pasů. Nově bude možné získat pas v expresní lhůtě do 24 hod. Pokud tedy zjistíte na poslední chvíli, že máte neplatný pas, lze si pas vyřídit, ale bude vás to něco stát a je také potřeba počítat s tím, že si pas musíte jet osobně vyzvednout do Prahy na Ministerstvo vnitra.
Vydání pasu ve standardní lhůtě
- pas je vyřízen do 30 dnů
- cena 600 Kč dospělý/ 100 Kč dítě do 15 let
- Platnost pasu je na 10 let, u dětí je platnost 5 let* ## Expresní vydání pasu
- do 5 pracovních dní za 3 000 Kč/ 1 000 Kč/ dítě do 15 let
- pasy mají standardní platnost - 10 let u dospělých, u dětí 5 let*.
*U malých dětí se doporučuje častější výměna pasu s ohledem na změnu vzhledu. Je nutné, aby fotografie dítěte v pasu odpovídala aktuální podobě dítěte.
O vydání pasu můžete zažádat kdekoliv na úřadu obce s rozšířenou působností, ale pas si musíte 2. den osobně vyzvednout na Ministerstvu vnitra v Praze.
Cestování po svatbě
V případě, že plánujte svatbu a následně pak hned líbánky u moře nebo někde v exotice, nemusíte se stresovat a hned po svatbě vyřizovat nový pas. Na pas se starým jménem můžete vycestovat až do 3 měsíců od svatby. Ale pozor letenky, cestovní smlouva atp. musí být rezervované na „staré jméno“, tzn. jméno v pasu se musí shodovat se jménem na letenkách, na ubytovacích voucherech atp.
Co předložit k žádosti o vydání pasu
- občanský průkaz, popř. jiný doklad totožnosti potřebný k vydání cestovního pasu,např. rodný list, oddací list, doklad o státním občanství (tj. doklad na kterém lze ověřit údaje zapisované do pasu)
- k žádosti o vydání cestovního pasu pro děti do 15 let je nutné doložit doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti zákonným zástupcem, například: rodný list nebo občanský průkaz rodiče, v němž je dítě mladší 15 let zapsáno
- fotografie již není potřeba - fotografii pořizuje příslušný úřad při podání žádosti, proto je nutné osobní účast žadatele (i dětí)