STUDENT AGENCY Dovolená

Kurdějov

5/10
5/10

Recenze

Antonínsrpen 2021

5/10

O hotelu

Kurdějov

Neoficiální popis ubytování

upřesnění
hotel se skládá z areálu 4 samostatných ubytovacích budov (Vinař, Kaskáda, Tenis, Adina); ubytování je zajištěno v budově Kaskáda wellness je vzdáleno 400 m od areálu a recepce se nachází v domě Vinař č.p. 62
Poloha
Hustopeče / centrum - 3 km, koupaliště - 3,5 km, Velké Pavlovice - 12,5 km, Mušovská jezera (vodní nádrž Nové Mlýny) - 12 km, CHKO Pálava - 18 km, Lednicko-valtický areál - 25 km, Aqualand Moravia - 25 km, Mikulov - 25 km
vybavenost a služby
recepce, velké lobby restaurace s barem, bar v rámci wellness centra, vinařství s posezením, bohatá vinotéka s nabídkou lokálních tichých i šumivých vín, 2x společenská místnost, 8x seminární místnosti s projekční technikou max. až pro 200 os., zahrada s dětským hřištěm, výtah (Vinař), vyhrazené parkoviště, wi-fi připojení k internetu
sport a relaxace
wellness (ve vyhrazenou dobu) - vyhřívaný relaxační bazén s barem a masážními tryskami, finská sauna, parní sauna, relaxační místnost s vodními lůžky a houpacími křesly; masáže*, 4x bowlingové dráhy*; multifunkční hala - stolní tenis / stolní fotbálek / šipky / badminton*; v okolí hotelu se nachází cyklostezky; půjčovna jízdních kol*; vycházky do blízkého mandloňového sadu (3 km od hotelu)

* služby za příplatek
Stravování
snídaně: formou bufetu včetně nápojů; v případě menšího počtu hostů může být servírovaná
popis pokojů
Suite 2+2 Kaskáda: ložnice s manželskou postelí či 2 samostatnými lůžky s možností přistýlky (rozkládací křeslo) pro 2 děti do nedovršených 10 let, samostatně vybavená kuchyň, sociální zařízení se sprchou, klimatizace; maximální obsazenost pokoje jsou 2 dospělé osoby a 2 děti do nedovršených 10 let
#Superior 2 Kaskáda: pokoj s manželskou postelí či 2 samostatnými lůžky, klimatizace, sociální zařízení se sprchou, některé pokoje mají přístup na venkovní terasu (na vyžádání)
vybavenost pokojů
TV, tel., wi-fi připojení k internetu, fén, minibar; u Suite 2+2 Kaskáda navíc v kuchyňce rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba, lednice, základní kuchyňské vybavení
Upozornění
maximální obsazenost pokoje Suite 2+2 Kaskáda jsou 2 dospělé osoby a 2 děti do nedovršených 10 let
dětská postýlka: 300 Kč / den, úhrada v místě (pouze na vyžádaní v CK; max. 2 nad rámec plného obsazení pokoje; pro dítě do nedovršených 3 let)
délka pobytu
libovolně dlouhé pobyty od 2 nocí
Výhody a nevýhody
moderní hotelový komplex v malebné krajině kolem vinic s nádhernými výhledy#klimatizované komfortní pokoje a apartmány s kuchyňkou #v ceně zahrnut wellness (vyhřívaný bazén, perličková lázeň, sauna, pára, odpočinková zóna)#ráj pro vinaře - součástí komplexu vinařství i 300 let starý sklep #lokalita vhodná pro cyklisty, četné cyklostezky mezi vinicemi#vyhledávaná oblast s možností výletů do Lednicko-valtického areálu či na Pálavu#široká nabídka hotelových sportovních aktivit včetně bowlingu#dostatečná kapacita a prostory i pro konference či teambuldingy #s ohledem na lokalitu brzká vyprodanost (-)
Popis střediska
Hustopeče - město v objetí vinic a mandloní

Město Hustopeče leží v samém srdci jižní Moravy v okrese Břeclav 30 km jižně od Brna v národopisné oblasti Hanáckého Slovácka. Představuje vynikající výchozí bod pro milovníky vína i cykloturisty. Může se chlubit středoevropským unikátem - mandloňovými sady. Žije zde přibližně 6 000 obyvatel.

Oblast je osídlená už od prehistorických dob, první zmínka o Hustopečích je z 1. poloviny 13. století. Dnes leží na dálničním tahu D2 mezi Brnem a Bratislavou a nedaleko 1. železničního koridoru v úrodné a klimaticky teplé oblasti s tradicí pěstování vína a ovocných stromů. Hustopeče byly v 18. století největší vinařskou obcí na Moravě.

Městem protéká potok Štinkovka, na okolních svazích jsou mezi vinohrady i původní stepní trávníky. Turistický ruch se soustředí kolem vinařství. Z historických památek je možné jmenovat renesanční budovy na náměstí (Starou radnici, Dům U Synků, kašna Žumberák), v 20. století byla postavena nová radnice a kostel svatého Václava a svaté Anežky České.

V oblasti jednoho z nejstarších osídlení na jižní Moravě

Hustopeče se nachází v oblasti jednoho z nejstarších osídlení na jižní Moravě, severně od hráze Nových Mlýnů. Předpokládá se pravidelný výskyt "lovců mamutů" (20-25 tisíc let př. n. l.), doložena jsou neolitická sídliště (konec 4. a počátek 3. tisíciletí př. n. l.) i keltské pohřebiště (3. století př. n. l.).

První zmínky o sídle pocházejí z roku 1247, kdy byla zmiňována vesnice, jež později obdržela název Česká Ves. Současné Hustopeče na levém břehu Štinkovky byly založeny na přelomu 13. a 14. století. Významnou roli v jejich historii sehrál klášter Aula Regia, kterému Hustopeče patřily od počátku 14. do konce 16. století, a knížecí rod Liechtensteinů, kterému patřily v 2. polovině 19. století. Na město byly Hustopeče povýšeny v roce 1572.

Podle sčítání lidu za Rakouska-Uherska byly Hustopeče velkou většinou (z 80-90 %) německým městem. V letech 1938-1945 byly přímou součástí nacistického Německa. Roku 1945 byli Němci vystěhováni a počet obyvatel výrazně klesl. Do roku 1960 byly Hustopeče sídlem okresu. Během 70. let počet obyvatel překonal předválečnou úroveň a vystoupal k necelým 6 tisícům. Gotický dvoulodní kostel sv. Václava, v němž ministroval v dětství i T. G. Masaryk, byl zbořen v roce 1962 po zřícení věže. Na jeho místě byl v první polovině 90. let postaven nový moderní kostel.

Historické centrum jihomoravského vinařství

Hustopeče byly po dlouhou dobu hlavním centrem jihomoravského vinařství, to bylo též hlavním zdrojem zdejšího bohatství. Svahy v katastru města často směřují k jihu či jihozápadu, což je výhodné pro pěstování vinné révy. V Hustopečích sídlil horenský soud jako nejvyšší rozhodčí orgán ve sporech o vinice. V 18. století byly Hustopeče největší vinařskou obcí na Moravě, pěstoval se zde především zelený veltlín a sylván, vzácněji ryzlink rýnský. Vinohrady okolo Hustopečí měly rozlohu přes 1350 ha. Od přelomu 19. a 20. století však pěstování révy prudce upadalo vlivem plísňových onemocnění a přemnožení škůdců. Na začátku 20. století došlo k zániku většiny zbývajících vinohradů kvůli révokazu a plísňových chorobám. Obnovu, která začala ve dvacátých letech, přerušila druhá světová válka, v 60. letech minulého století byla rozloha vinohradů jen 89 hektarů. Dnes je město i se svým okolím opět významnou vinařskou oblastí a vinice najdeme na 273 hektarech.

Na dlouhou historii pěstování vinné révy navazují i některé tradice jako březnové Slavnosti mandloní a vína, Májový košt vín, říjnové Burčákové slavnosti a další. V domě U Synků je umístěna Stálá vinařská expozice, mezi turistické atrakce patří Vinařské cyklostezky, z nichž tři procházejí Hustopečemi: Moravská vinná stezka, Velkopavlovická vinařská stezka a stezka Krajem André.

Kvalita místních vín neustále stoupá, a proto si zde milovníci vína přijdou na své. Hustopečští vinaři pěstují své hrozny velmi citlivě, s ohledem na krajinu a životní prostředí. Hustopečské vinné sklepy najdete na ulicích Na Hradbách a Vinařská.

Cenná chráněná území v okolí města

Katastr města Hustopeče spadá z valné části do geomorfologického celku Ždánický les - na severu a východě je tvořen výše položenou Boleradickou vrchovinou, na západě a jihu pak nižší Hustopečskou pahorkatinou včetně tzv. Hustopečské sníženiny. Na severozápadním výběžku však katastr zasahuje dokonce na Dyjsko-svratecký úval, na jižním okraji začíná Dolnomoravský úval.

Klimaticky se jedná o jedno z nejteplejších míst na Moravě. Průměrná roční teplota je 9,2 °C. Krajinný ráz je silně určován zemědělskou činností. 72 % katastru tvoří zemědělská půda, 11 % vinice (hlavně v severní části katastru), necelá 4 % jsou zastavěna a pouhá 1,3 % jsou zalesněna. Pozemky jižně od obce jsou zpravidla využívány jako pole. Chráněná území se nacházejí kolem Kamenného vrchu - konkrétně přírodní památka Přední kopaniny a přírodní památka Kamenný vrch u Kurdějova. Předmětem ochrany jsou v obou chráněných územích vzácné suché stepní trávníky či šípákové doubravy. Jedná o jeden z nejvýznamnějších komplexů stepních trávníků na jižní Moravě. Z vzácných rostlin se zde vyskytuje např. hořec křížatý, střevíčník pantoflíček či koniklec velkokvětý.

Regenerace tradičních mandloňových sadů

Po druhé světové válce došlo v Hustopečích k obnovení tradice pěstování mandloní, které byly do této oblasti přineseny již před 300 lety, ale v polovině 20. století již zbývalo jen 17 starých stromů. Sad, založený v roce 1949, měl za cíl zajistit soběstačnost v produkci mandlí pro ČSSR a omezit tak dovoz. Sady leží na Staré hoře přibližně severně od Hustopečí a v době největší slávy zahrnovaly 50 000 mandloní. Po pádu socialismu začaly sady (ve vlastnictví Čokoládoven Zora Olomouc a posléze Nestlé) chátrat. Dnes zahrnuje sad pouhých 1 200 stromů, o obnovu se snaží město Hustopeče. Dnes se jedná o nejseverněji umístěný mandloňový sad v Evropě a o významný turistický cíl. Krom samotných mandlí lákají i výrobky z nich, např. oblíbený likér mandlovice (tento název však EU v roce 2019 zakázala používat, proto se od té doby přejmenovala na Hustopečská Mandlovka), nápoj z mandlové tresti, lihu a cukru, který se v Hustopečích podomácku vyráběl desítky let.

Mimo to se v Hustopečích pěstují též meruňky, některé v režimu ekologického zemědělství.

Tato stránka je chráněna pomocí Google reCAPTCHA. Platí pravidla ochrany osobních údajů a podmínek společnosti Google.

Cookie předvolby

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Vlastní preference

Funkční soubory cookie

Tyto soubory cookie umožňují základní funkce webu, jako je například přihlášení a dokončení objednávky. Tyto soubory cookie neshromažďují osobní údaje pro marketingové účely a nelze je zakázat.

Soubory cookie pro zvýšení výkonu

Pomáhají sledovat počet návštěvníků a také z jakého zdroje provoz pochází, což nám umožňuje zlepšovat výkon stránky. Můžeme s nimi určovat, které stránky jsou nejoblíbenější a které nejsou oblíbené, a také sledovat, jakým způsobem se návštěvníci na webu pohybují. Všechny informace, které soubory cookie shromažďují, jsou souhrnné a anonymní. Pokud soubory cookie nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.

Cílené soubory cookie

Tyto soubory cookie mohou být využívány k uchovávání záznamů o určitém uživatelském chování nebo vašich preferencích, aby nabízený obsah lépe odpovídal vašim zájmům a aby se vám na ostatních webech zobrazovaly relevantní reklamy. Tyto soubory cookie mohou být nastaveny prostřednictvím našeho webu námi nebo našimi reklamními partnery. Neukládají přímo osobní údaje, ale využívají jedinečnou identifikaci vašeho prohlížeče a zařízení použitého pro přístup k internetu. Jestliže tyto soubory cookie zakážete, nabízené reklamy nebudou přizpůsobeny vašim zájmům.

Požadované soubory cookie

Tyto soubory cookie zajišťují pokročilejší funkce stránek. Tyto soubory cookie neshromažďují údaje, pomocí nichž by bylo možné určit identitu jednotlivých uživatelů.

Poskytnutí uživatelských dat za účelem reklam

Tato data napomáhají společnostem třetích stran, aby cílila relevantní reklamu a nezobrazovala obsah, který vás nezajímá.

Poskytnutí dat pro personalizovanou reklamu

Tímto souhlasíte, že se vám čas od času zobrazí reklamy na naše služby poté, co jste byli na našem webu.