STUDENT AGENCY Dovolená

Dovolená Česká republika 2023/24

Dovolená v Česku je ideální pro všechny dovolenkáře, kteří nepotřebují k odpočinku rozpálený písek a šumící moře. Poznejte domácí přírodní krásy, navštivte hrady a zámky a seznamte se s naší bohatou historií. Jelikož je tu všechno blízko, dovolená v Česku s dětmi je skvělou příležitostí, jak strávit volný čas s rodinou.

Také můžete dny volna strávit aktivním odpočinkem, například dovolená v Česku u vody patří mezi oblíbené rodinné výlety. Hledáte-li spíše pohodové místo pro relax a odpočinek, pak jistě oceníte širokou nabídku wellness hotelů, kde si vás budou hýčkat. Dovolená v ČR s polopenzí či all inclusive za vás vyřeší spoustu starostí a vám tak zbyde více času na zábavu.

Perfektní dovolenou v Česku můžete pořídit za super ceny. Rezervujte si svoji dovolenou v Česku za výhodné ceny včas. Porovnejte si širokou nabídku ubytování v České republice a vyberte si přesně dle vašich přestav.

Rezervujte si svoji dovolenou včas.

  Pro koho je vhodná dovolená v České Republice?

  Pro ty, kteří si myslí, že Česko znají

  Česko bývá opomíjeno se slovy “tady to už znám”. Věděli jste ale, že tu máme vlastní step, písečnou dunu, minaret, gotické město nebo bahenní sopky?

  Pro ty, kteří nechtějí nic řešit

  Žádné vízum, žádná směna peněz, žádný cizí jazyk. Jednoduše se sbalíte a bez problémů jedete na dovolenou. O to více si volno užijete s přáteli a rodinou.

  Pro rodiny s dětmi a jejich kamarády

  Je skvělé vzít děti na výlet a ukázat jim krásy země, ve které se narodily. Naučí se o české historii, zadovádí v rybníce a večer si opečete špekáčky.

  Nejlepší lokality České Republiky

  Dovolená v Česku dokáže uspokojit téměř všechny. Milovníci přírody mohou objevovat krásy místních hor. Krkonoše patří bezesporu mezi nejoblíbenější cíle turistů a to nejen v letních měsících. Na předních příčkách v žebříčku TOP lokalit v České republice je také Šumava a Lipno, které je vyhledávané cyklisty a vyznavači vodních sportů. Za návštěvu jistě stojí také Jizerské hory s dominantou Ještěd, Český ráj a v posledních letech češi znovu objevují také krásy Českého Švýcarska. Na Moravě jsou stojí za návštěvu Jeseníky a Beskydy. Na zdejších samotách se jakoby zastavil čas.

  Cyklisté a milovníci vodních sportů a vína každoročně míří na Pálavu a do Podyjí u Znojma na Jižní Moravě. Pokud v parném létě hledáte místo, kde se příjemně ochladíte, pak doporučujeme návštěvu unikátního systému Punkevních jeskyní v Moravském krasu se světově známou propastí Macocha.

  Zajímá vás spíše kultura a historie? V Česku najdete stovku hradů a zámků, které nabízí pohled do naší historie. Hledáte-li opravdu něco výjimečného, pak byste si měli naplánovat výlet na 12 míst, která jsou dokonce zapsána na seznamu UNESCO. Mezi ně patří např. historické centrum Prahy, Český Krumlov, Lednicko - Valtický areál, Litomyšl, vila Tugendhat v Brně a nebo zahrady a zámek v Kroměříži.

  Česká republika je také vyhlášeným centrem lázeňství. Zdejší termální a minerální prameny daly vzniknout mnoha lázeňským městům. Mnohé z nich jsou světově proslulé. Nejznámější lázeňská města najdete v Západočeském kraji - kdo by neznal Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy lázně? Na Moravě k těm nejznámějším patří Luhačovice, lázně Lednice, Karlova Studánka v Jeseníkách a Velké Losiny. Ve většině lázeňských měst najdete širokou nabídku hotelů s nabídkou wellness pobytů.

  Nejlépe hodnocené zájezdy v Česku s polopenzí

  Stahuji data

  Nejlevnější dovolená v Česku

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou do České republiky?

  Česko je ideálním místem pro dovolenou pro všechny, kteří nechtějí strávit na cestě za dovolenou více než pár hodin. Nespornou výhodou může být i fakt, že vás nečeká žádná jazyková bariéra. Dovolená v České republice může být levná, ale i luxusní. Ne nadarmo se říká, všude dobře doma nejlépe. Vydejte se i vy po krásách naší země a užijte si pohodovou dovolenou.

  Luxusní dovolenou all inclusive v Česku prožijete v kvalitních 4* hotelech, kde nechybí nabídka wellness služeb. Rodiny s dětmi ocení širokou nabídku penzionů, apartmánů a chalup. Zajímá vás spíše kultura a historie? V Česku najdete stovku hradů a zámků, které nabízí pohled do naší historie.

  Neoblíbenější města České Republiky

  Praha je hlavní a současně největší město České Republiky a je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident republiky i vláda. Coby historická metropole Čech byla v minulosti sídelním městem českých knížat a králů. Praha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Historické centrum města s jedinečným panoramatem Pražského hradu je památkovou rezervací UNESCO. Právě historické jádro města a mnohé památky přilákají ročně miliony turistů ze zemí celého světa, což činí Prahu jedním z nejnavštěvovanějších měst Evropy.

  Praha je kulturní metropolí celé České republiky. Působí zde desítky muzeí, galerií, divadel, kin a nejrůznějších kulturních institucí. Praha díky své bohaté historii patří po kulturní stránce k nejvýznamnějším městům světa. Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. V Čechách to byla v pořadí čtvrtá kamenná mostní stavba, po mostu Juditině, Píseckém a Roudnickém. Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Karlův most byl až do roku 1841, kdy byl dostavěn most císaře Františka I., jediným komunikačním spojením přes Vltavu v Praze. Praha se stala i díky kamennému mostu významnou zastávkou na evropských obchodních cestách. Most byl postupně ozdoben třiceti sochami a sousošími. Původně se mu říkalo jen Kamenný nebo Pražský most. Název Karlův most se vžil až kolem roku 1870.

  Pražský hrad se nachází v pražské čtvrti Hradčany a je tradičním sídlem českých panovníků, od roku 1918 prezidenta republiky. Postupnými přístavbami a úpravami vznikl z Hradu založeného v 9. století jeden z největších hradních komplexů na světě. Často je považován za symbol města i České republiky. Součástí hradu je Katedrála sv. Víta, kde jsou například uloženy české korunovační klenoty nebo pochováni čeští vládci.

  Katedrála sv. Víta je dominantní stavbou Pražského hradu a sídlem arcibiskupa pražského. Jsou zde uložené České korunovační klenoty. Soubor zahrnuje Svatováclavskou korunu, žezlo, královské jablko dále pak kožená pouzdra na korunu, žezlo a jablko, podušku pod korunu, korunovační plášť s hermelínovými doplňky, štolou, pásem a tzv. manipulem. Nejstarší součástí je Svatováclavská koruna, kterou nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. při příležitosti své korunovace českým králem. Ostatní předměty se staly součástí později.

  Vyšehrad je historické opevnění na skále nad pravým břehem řeky Vltavy. Váže se k němu řada pověstí z počátků českých dějin. Vyšehrad vznikl jako knížecí hradiště ve druhé polovině 10.století. Jako jediný český panovník zde sídlil první český král Vratislav II. Později se stal především pevností, střežící Prahu. V pozdější době došlo k přetvoření hřbitova při kostele sv. Petra a Pavla na pohřebiště zasloužilých českých osobností - Slavín. Od roku 1962 je vyšehradský areál národní kulturní památkou.

  Brno je počtem obyvatel 410 tis. i rozlohou druhé největší město v České republice a historické hlavní město Moravy. Brno je významným administrativním střediskem, centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. Je rovněž centrem vzdělání s 26 fakultami jedenácti univerzit a vysokých škol. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a Katedrála sv. Petra a Pavla. Druhým dochovaným hradem na území Brna je Hrad Veveří tyčící se nad brněnskou přehradou. K turistickým lákadlům patří také začátek Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

  Hrad Špilberk - Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století českým králem Přemyslem Otakarem II. a během staletí procházel mnoha výraznými proměnami. Z gotického hradu českých králů se ve druhé polovině 17. století proměnil v mohutnou barokní pevnost. Jeho nedílnou součástí se stala obávaná věznice – Kasematy. Moravský Kras je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí s nejširším spektrem krasových jevů v České republice. Nalezneme zde všechny krasové útvary. Na nejcennější části území byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Moravský kras.

  Ostrava je město na rozhraní Slezska a Moravy na severovýchodě České republiky, poblíž hranice s Polskem. Ostrava leží na soutoku Lučiny, Odry, Opavy a Ostravice. Proti jiným regionům se také liší vysokou koncentrací průmyslu a hustou zástavbou. Ostrava je sídlem krajského úřadu Moravskoslezského kraje je tak třetím největším městem Česka. Na území Ostravy leží čtyři městské památkové zóny. V Ostravě jsou čtyři stálá divadla a několik galerií. Působí zde mezinárodně uznávaná Janáčková filharmonie Ostrava. Každoročně probíhá mezinárodní festival klasické hudby Janáčkův Máj.

  Dolní oblast Vítkovic je národní kulturní památka nacházející se poblíž centra města. Zahrnuje rozsáhlý industriální areál Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury. Souboru tří na sebe navazujících celků – černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu – se také říká Ostravské Hradčany. Oblast je zapsána v seznamu Evropského kulturního dědictví.

  Stodolní ulice v centru Ostravy je unikátní fenomén ostravského společenského života. Na ulici samotné a v jejím těsném okolí se nachází desítky barů, restaurací a klubů, které jsou zejména o víkendu hojně navštěvovány mladou a střední generací.

  Základní informace

  Stát: Česká republika
  Hlavní město: Praha
  Jazyk: čestina
  Mezinárodní předvolba: + 420
  Měna: CZK
  Napětí el. proudu: 230 V, adaptér není nutný
  Dovolená Česká republika | STUDENT AGENCY

  Počasí a podnebí v České republice

  Česká republika leží v mírném podnebném pásu, zdejší léta jsou mírná a zimy chladné. Nejstudenějším měsícem bývá leden, nejvíc se tu naopak ohřejete v červenci. Počasí samozřejmě ovlivňuje také nadmořská výška, na horách můžete během zimy očekávat časté sněhové přeháňky, v nejvyšších místech sníh přetrvává i do jarních měsíců.

  Zatímco zimy v Česku nahrávají lyžování a snowboardingu, v létě se při teplotách, které v maximech dosahují i 30 stupňů, můžete vykoupat ve zdejších vodních nádržích.

  Všeobecné informace o České republice

  Česko je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem, na severu s Polskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Rakouskem. Rozkládá se na území tří zemí – Čech, Moravy a Slezska. V Česku žije přibližně 10,5 milionu obyvatel.

  Administrativně se dělí na 14 samosprávných krajů. Hlavním městem je Praha. Česká republika je demokratický stát s liberální ústavou a politickým systémem založeným na svobodné soutěži politických stran. Hlavou státu je prezident. Česko je členským státem Severoatlantické aliance NATO a Evropské unie.

  Přírodní bohatství je v České republice chráněno v mnoha chráněných krajinných oblastech a přírodních rezervacích. Na území ČR byly vyhlášeny čtyři národní parky (Krkonoše, Šumava, Podyjí a České Švýcarsko) s nejpřísnějším režimem ochrany.

  Česká republika se pyšní desítkami lázeňských míst. Lázeňství zde má několikasetletou tradici a věhlas po celém světě. Světoznámá je především trojice západočeských lázní – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Z moravských lázní zaujmou například Luhačovice. Na mnoha místech České republiky vyvěrají jedinečné minerální prameny, které jsou již od počátku 15. století využívány k léčebným účelům. Kolem těchto pramenů v průběhu staletí vznikala lázeňská města. Často se rozkládají v malebných krajinných oblastech, jsou přitažlivá svým urbanistickým pojetím a specifickou lázeňskou architekturou.

  Česká kuchyně

  Česká kuchyně má dlouhou historii s mnoha západními i východními vlivy. Milovníci českých pokrmů si potrpí na dlouze připravovaná jídla, jako omáčky a tažená či pečená masa. Velkou tradici, především na Moravě, mají domácí zabíjačky a uzení. Na stole pořádného českého jedlíka nesmí chybět “svatá gastro-trojice” ve složení česnečka, svíčková a pivo.

  Důležitá telefonní čísla:

  • Tísňové volání: 112
  • Policie: 158
  • ambulance: 155
  • hasiči: 150

  Státní svátky V ČR:

   1. leden Nový rok
  • březen/duben - Velký pátek
  • březen/duben - Velikonoční pondělí
   1. květen - Svátek práce
   1. květen - Den vítězství
   1. červenec - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
   1. červenec - Den upálení mistra Jana Husa
   1. září - Den české státnosti
   1. říjen - Den vzniku samostatného československého státu
   1. listopad - Den boje za svobodu a demokracii
   1. prosinec - Štědrý den
   1. prosinec - 1. svátek vánoční
   1. prosinec - 2. svátek vánoční