STUDENT AGENCY Dovolená

Zájezdy a dovolená Norsko 2023

Drsná země, přátelští lidé. Dovolená v Norsku ve vás zanechá jen ty nejkrásnější vzpomínky a vždy se sem budete rádi vracet. Zájezd do Norska potěší každého milovníka nádherné přírody, severské kultury a pohodové dovolené. Najdete tu neuvěřitelně širokou škálu aktivit, od poznávání historie z dob vikingů, obdivování přírodních krás, masivních ledovců a fjordů a v neposlední řadě zjistíte, jak se žije v jedné z nejšťastnějších zemí světa.

Na dovolenou v Norsku nevyráží turisté kvůli slunci a moři, pokud tedy nejde o rybolov. Norsko je zemí nespoutané přírody, ostrého větru, fascinujících kulturních památek a ještě více fascinující kuchyně. Poznávací zájezd do Norska je proto asi nejlepším způsobem, jak se s touto temperamentní zemí seznámit.

Specifickou aktivitou v Norsku je zmíněný rybolov a proto spousta rybářů z celého světa vyráží na zájezd do Norska za rybařením, ať už na lodi či na zamrzlém jezeře s vysekaným otvorem. Norsko, to jsou nevšední zážitky. Vyberte si svůj zájezd do Norska z naší nejširší nabídky zájezdů českých a neměských CK na trhu.

  Pro koho je vhodná dovolená v Norsku?

  Pro každého, kdo miluje přírodní krásy

  Norská příroda, jeho fjordy a sněhem pokryté pláně jsou balzámem na duši, zvlášť pokud žijete ve velkém městě. Vyčistěte si hlavu na čerstvém vzduchu.

  Pro fanoušky severské mytologie

  I když Norsko přešlo v 9. století na křesťanství, stále tu narazíte na spoustu zajímavých památek dávných vikingů, jejich svatyně i kulturní vliv.

  Pro skutečné fanoušky black metalu

  Pravý “TRVE KVLT” norský black metal zažijete na vlastní kůži jen v Norsku. Vydejte se do Bergenu na pravidelné blackmetalové koncerty, je to jízda!

  Nejoblíbenější místa Norska

  Norsko má mnoho fjordů, nejznámějšími jsou Nærøyfjord a Geirangerfjord. Tyto fjordy nabízejí úchvatné scenérie s vysokými skalními stěnami a vodopády. Preikestolen je známým skalním útvarem, který se nachází v oblasti Ryfylke v jihozápadním Norsku. Preikestolen je velmi oblíbenou turistickou atrakcí pro svůj úchvatný výhled na Lysefjord.

  Oslo je hlavním městem Norska a nabízí mnoho turistických atrakcí, jako je muzeum Vikingů, norská národní galerie a královský palác. Bergen je druhé největší město Norska a bývá nazýváno "bránou do fjordů". Bergen je známý pro svou historickou čtvrť Bryggen, která je na seznamu UNESCO. Lofoty jsou ostrovy v severním Norsku, které nabízejí úchvatné scenérie s horami a plážemi. Lofoty jsou také ideálním místem pro pozorování polárních září.

  Národní park Jotunheimen se nachází ve středním Norsku a nabízí úchvatné scenérie s ledovci, jezery a horami. Jotunheimen je také domovem nejvyšší hory Norska, Galdhøpiggen. Tromsø se nachází na severu Norska a je ideálním místem pro pozorování polární záře a slunce. Tromsø je také známý pro svůj arktický katedrálu a muzeum Polárního muzea.

  Poznávací zájezdy Norsko

  Stahuji data

  Norsko bez dopravy

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou do Norska

  Turisté do Norska nevyrážejí za slunečnými plážemi a vyhřátým mořem, ale za zážitky, kulturou a především krásnou přírodou. Důvodů pro návštěvu Norska je ale mnohem víc. Norsko je známé svou ohromující krajinou, kterou tvoří fjordy, ledovce, hory a zelené údolí. Země nabízí nádherné scenérie a příležitosti pro pěší a horskou turistiku, lyžování a mnoho dalších aktivit na čerstvém vzduchu.

  Norsko nabízí řadu nezapomenutelných zážitků, jako jsou polární záře, jízda na ledovcích, pozorování velryb, rybaření a mnoho dalších aktivit. Norsko má také bohatou historii a kulturu, kterou můžete objevovat v muzeích, galeriích a na rozsáhlých výstavách věnovaných norské kultuře. Norská města jako Oslo, Bergen a Trondheim nabízejí řadu kulturních a historických památek.

  Norsko je známé svými skvělými čerstvými rybami, mořskými plody, sýry a mnoha dalšími místními specialitami. Navštivte lokální trhy a restaurace, abyste ochutnali to nejlepší z norské kuchyně. Norové jsou známí svou pohostinností a přátelskostí k zahraničním turistům. Setkání s místními je velmi příjemným a hlavně zábavným zážitkem, zvlášť když vás pozvou na ochutnávku akvavitu, místní pálenky.

  Norsko je známé svým přístupem k udržitelnosti a ekologii. Návštěva Norska může být příležitostí pro podporu udržitelného turismu a prozkoumání inovativních řešení v oblasti ochrany přírody i zodpovědnějšího každodenního života.

  Základní informace

  Stát: Norsko
  Hlavní město: Oslo
  Jazyk: norský jazyk
  Orientační délka letu z ČR: cca 2 hodiny
  Používané jazyky: angličtina
  Mezinárodní předvolba: + 47
  Napětí el. proudu: zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), F
  Časové pásmo: UTC+1 (Stejné časová zóna)
  Zájezdy do Norska na dovolena.cz od STUDENT AGENCY

  Počasí a podnebí v Norsku

  Počasí v Norsku se liší podle regionu, ale obecně je chladné a vlhké. V létě mohou být dny delší a teplejší, zatímco v zimě jsou dny krátké a chladné s nízkými teplotami a množstvím sněhu. V jižních oblastech Norska mohou být letní teploty kolem 20-25 °C, ale většinou se pohybují okolo 15-20 °C. V severních oblastech Norska jsou letní teploty obvykle chladnější a kolem 10-15 °C.

  Norsko má také v letních měsících poměrně hodně deště, zejména na západním pobřeží. V zimě jsou teploty obvykle pod nulou, s průměrnou teplotou kolem -4 °C na jihu a kolem -10 °C na severu. V oblastech vysoko v horách mohou být teploty ještě nižší. Sněžení může být hojné a pokrývat celou zemi. Norsko je také známé svými polárními dny a nocemi, kdy v létě je slunce na obloze 24 hodin denně v oblastech kolem polárního kruhu, zatímco v zimě bývá celý den šero.

  Informace o destinaci Norsko

  Norsko je konstituční monarchie ležící v severní Evropě. Sousedí s Švédskem, Finskem a Ruskem na východě, Norským mořem na západě a severu a Severním ledovým oceánem na severu. Hlavním městem je Oslo. Norsko má rozlohu 385 155 km² a žije zde přibližně 5,4 milionů obyvatel. Norský jazyk je oficiálním jazykem země, ale mnoho obyvatel mluví také anglicky.

  Norská ekonomika je jednou z nejvyspělejších na světě a závisí především na těžbě ropy a plynu, dále na rybolovu, lesnictví a vývozu ryb a dřeva. Norsko je známé také svým zdravotnictvím, vzdělávacím systémem a sociálními programy. Norsko je také známé svou krásnou přírodou, kterou tvoří fjordy, hory, vodopády a ledovce. Mnoho turistů navštěvuje Norsko každý rok, aby si prohlédli jeho přírodní krásy. Zajímavá místa k návštěvě zahrnují například fjordy Geirangerfjord a Nærøyfjord, horu Preikestolen a ledovec Jostedalsbreen.

  Kuchyně v Norsku

  Tradiční norská kuchyně je ovlivněna především umístěním Norska, což znamená, že se zde tradičně jedlo mnoho ryb, mořských plodů, masa a mléčných výrobků. Lutefisk je tradiční norské jídlo z tresky, která byla nejprve několik dní namočená v louhu a poté znovu namočená do vody, čímž získá zvláštní rosolovitou strukturu. Podává se s bramborami a koprovou omáčkou. Fårikål je jedno z nejoblíbenějších norských jídel, které se připravuje z jehněčího masa, bílého zelí, soli a pepře. Kjøttkaker jsou norské masové koule, podobné švédským masovým kuličkám (köttbullar). Podávají se s bramborami a hnědou omáčkou. Raspeballer je tradiční norská koule z bramborového těsta, plněná masem nebo uzeným lososem. Podává se s omáčkou a uzeným masem. Rømmegrøt je tradiční norská krémová kaše z kysané smetany a mouky podávaná s máslem a cukrem.

  Další oblíbené ingredience v norské kuchyni zahrnují sledě, lososa, krabí maso, humry a další mořské plody, ale také klobásy, slaninu, sýry a chléb. Kvůli drsnému klimatu a krátkému vegetačnímu období se v Norsku tradičně jí také hodně zavařenin a konzervovaného ovoce a zeleniny.

  Ceny v Norsku

  Norsko je jednou z nejdražších zemí na světě, a to jak co se týče cen v obchodech a službách, tak i nákladů na ubytování, jídlo a dopravu. Náklady na život v Norsku jsou vysoké zejména kvůli vysokým daním a nákladům na energie a zdroje. Platí se tu norskou korunou (NOK), která vychází na něco málo přes 2 Kč.

  Jídlo a nápoje: Ceny potravin v Norsku jsou obecně vysoké a závisí na oblasti. Například cena jednoho litru mléka se může pohybovat kolem 20-30 NOK, cena chleba okolo 30-40 NOK a cena pizzy kolem 200-300 NOK. Alkoholické nápoje jsou také velmi drahé kvůli vysokým daním. Cena piva v hospodě může být kolem 80-100 NOK.

  Ubytování: Cena ubytování v Norsku závisí na místě a typu ubytování. Například cena za jednu noc v hotelu se pohybuje od 1000 NOK až po více než 3000 NOK v závislosti na lokalitě a typu hotelu.

  Doprava: Veřejná doprava v Norsku je obecně drahá, ale efektivní. Cena jízdenky na autobus nebo vlak se může pohybovat mezi 30-60 NOK v závislosti na délce cesty. Náklady na benzín jsou také vysoké a mohou se pohybovat kolem 17 NOK za litr.

  Víza do Norska

  Pro pobyty do 90 dnů není žádné vízum potřeba.

  Důležitá telefonní čísla:

  • 110 - Hasiči
  • 112 - Policie a nouzová linka
  • 113 - Ambulance

  Státní svátky v Norsku:

   1. ledna – Nový rok (Nyttårsdag)
  • Zelený čtvrtek (Skjærtorsdag)
  • Velký pátek (Langfredag)
  • Velikonoční pondělí (Andre Påskedag)
   1. květen - Svátek práce (Første mai)
   1. května - Den ústavy (Grunnlovsdagen)
   1. května – Den nanebevstoupení Páně (Kristi himmelfartsdag)
   1. června – svatodušní pondělí (Andre pinsedag)
   1. prosince – Štědrý den (Første juledag)
   1. prosince – Druhý svátek vánoční (Andre juledag)