STUDENT AGENCY Dovolená

Zájezdy a dovolená Norsko 2024

Drsná země, přátelští lidé. Dovolená v Norsku ve vás zanechá jen ty nejkrásnější vzpomínky a vždy se sem budete rádi vracet. Zájezd do Norska potěší každého milovníka nádherné přírody, severské kultury a pohodové dovolené. Najdete tu neuvěřitelně širokou škálu aktivit, od poznávání historie z dob vikingů, obdivování přírodních krás, masivních ledovců a fjordů a v neposlední řadě zjistíte, jak se žije v jedné z nejšťastnějších zemí světa.

Na dovolenou v Norsku nevyráží turisté kvůli slunci a moři, pokud tedy nejde o rybolov. Norsko je zemí nespoutané přírody, ostrého větru, fascinujících kulturních památek a ještě více fascinující kuchyně. Poznávací zájezd do Norska je proto asi nejlepším způsobem, jak se s touto temperamentní zemí seznámit.

Specifickou aktivitou v Norsku je zmíněný rybolov a proto spousta rybářů z celého světa vyráží na zájezd do Norska za rybařením, ať už na lodi či na zamrzlém jezeře s vysekaným otvorem. Norsko, to jsou nevšední zážitky. Vyberte si svůj zájezd do Norska z naší nejširší nabídky zájezdů českých a neměských CK na trhu.

  Pro koho je vhodná dovolená v Norsku?

  Pro každého, kdo miluje přírodní krásy

  Norská příroda, jeho fjordy a sněhem pokryté pláně jsou balzámem na duši, zvlášť pokud žijete ve velkém městě. Vyčistěte si hlavu na čerstvém vzduchu.

  Pro fanoušky severské mytologie

  I když Norsko přešlo v 9. století na křesťanství, stále tu narazíte na spoustu zajímavých památek dávných vikingů, jejich svatyně i kulturní vliv.

  Pro skutečné fanoušky black metalu

  Pravý “TRVE KVLT” norský black metal zažijete na vlastní kůži jen v Norsku. Vydejte se do Bergenu na pravidelné blackmetalové koncerty, je to jízda!

  Nejoblíbenější místa Norska

  Norsko má mnoho fjordů, nejznámějšími jsou Nærøyfjord a Geirangerfjord. Tyto fjordy nabízejí úchvatné scenérie s vysokými skalními stěnami a vodopády. Preikestolen je známým skalním útvarem, který se nachází v oblasti Ryfylke v jihozápadním Norsku. Preikestolen je velmi oblíbenou turistickou atrakcí pro svůj úchvatný výhled na Lysefjord.

  Oslo je hlavním městem Norska a nabízí mnoho turistických atrakcí, jako je muzeum Vikingů, norská národní galerie a královský palác. Bergen je druhé největší město Norska a bývá nazýváno "bránou do fjordů". Bergen je známý pro svou historickou čtvrť Bryggen, která je na seznamu UNESCO. Lofoty jsou ostrovy v severním Norsku, které nabízejí úchvatné scenérie s horami a plážemi. Lofoty jsou také ideálním místem pro pozorování polárních září.

  Národní park Jotunheimen se nachází ve středním Norsku a nabízí úchvatné scenérie s ledovci, jezery a horami. Jotunheimen je také domovem nejvyšší hory Norska, Galdhøpiggen. Tromsø se nachází na severu Norska a je ideálním místem pro pozorování polární záře a slunce. Tromsø je také známý pro svůj arktický katedrálu a muzeum Polárního muzea.

  Poznávací zájezdy Norsko

  Stahuji data

  Norsko bez dopravy

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou do Norska

  Turisté do Norska nevyrážejí za slunečnými plážemi a vyhřátým mořem, ale za zážitky, kulturou a především krásnou přírodou. Důvodů pro návštěvu Norska je ale mnohem víc. Norsko je známé svou ohromující krajinou, kterou tvoří fjordy, ledovce, hory a zelené údolí. Země nabízí nádherné scenérie a příležitosti pro pěší a horskou turistiku, lyžování a mnoho dalších aktivit na čerstvém vzduchu.

  Norsko nabízí řadu nezapomenutelných zážitků, jako jsou polární záře, jízda na ledovcích, pozorování velryb, rybaření a mnoho dalších aktivit. Norsko má také bohatou historii a kulturu, kterou můžete objevovat v muzeích, galeriích a na rozsáhlých výstavách věnovaných norské kultuře. Norská města jako Oslo, Bergen a Trondheim nabízejí řadu kulturních a historických památek.

  Norsko je známé svými skvělými čerstvými rybami, mořskými plody, sýry a mnoha dalšími místními specialitami. Navštivte lokální trhy a restaurace, abyste ochutnali to nejlepší z norské kuchyně. Norové jsou známí svou pohostinností a přátelskostí k zahraničním turistům. Setkání s místními je velmi příjemným a hlavně zábavným zážitkem, zvlášť když vás pozvou na ochutnávku akvavitu, místní pálenky.

  Norsko je známé svým přístupem k udržitelnosti a ekologii. Návštěva Norska může být příležitostí pro podporu udržitelného turismu a prozkoumání inovativních řešení v oblasti ochrany přírody i zodpovědnějšího každodenního života.

  Základní informace

  Stát: Norsko
  Hlavní město: Oslo
  Jazyk: norský jazyk
  Orientační délka letu z ČR: cca 2 hodiny
  Používané jazyky: angličtina
  Mezinárodní předvolba: + 47
  Napětí el. proudu: zástrčka typu C je tvořena 2 hroty (tzv. eurozástrčka), F
  Časové pásmo: UTC+1 (Stejné časová zóna)
  Zájezdy do Norska na dovolena.cz od STUDENT AGENCY

  Počasí a podnebí v Norsku

  Počasí v Norsku se liší podle regionu, ale obecně je chladné a vlhké. V létě mohou být dny delší a teplejší, zatímco v zimě jsou dny krátké a chladné s nízkými teplotami a množstvím sněhu. V jižních oblastech Norska mohou být letní teploty kolem 20-25 °C, ale většinou se pohybují okolo 15-20 °C. V severních oblastech Norska jsou letní teploty obvykle chladnější a kolem 10-15 °C.

  Norsko má také v letních měsících poměrně hodně deště, zejména na západním pobřeží. V zimě jsou teploty obvykle pod nulou, s průměrnou teplotou kolem -4 °C na jihu a kolem -10 °C na severu. V oblastech vysoko v horách mohou být teploty ještě nižší. Sněžení může být hojné a pokrývat celou zemi. Norsko je také známé svými polárními dny a nocemi, kdy v létě je slunce na obloze 24 hodin denně v oblastech kolem polárního kruhu, zatímco v zimě bývá celý den šero.

  Informace o destinaci Norsko

  Norsko je konstituční monarchie ležící v severní Evropě. Sousedí s Švédskem, Finskem a Ruskem na východě, Norským mořem na západě a severu a Severním ledovým oceánem na severu. Hlavním městem je Oslo. Norsko má rozlohu 385 155 km² a žije zde přibližně 5,4 milionů obyvatel. Norský jazyk je oficiálním jazykem země, ale mnoho obyvatel mluví také anglicky.

  Norská ekonomika je jednou z nejvyspělejších na světě a závisí především na těžbě ropy a plynu, dále na rybolovu, lesnictví a vývozu ryb a dřeva. Norsko je známé také svým zdravotnictvím, vzdělávacím systémem a sociálními programy. Norsko je také známé svou krásnou přírodou, kterou tvoří fjordy, hory, vodopády a ledovce. Mnoho turistů navštěvuje Norsko každý rok, aby si prohlédli jeho přírodní krásy. Zajímavá místa k návštěvě zahrnují například fjordy Geirangerfjord a Nærøyfjord, horu Preikestolen a ledovec Jostedalsbreen.

  Kuchyně v Norsku

  Tradiční norská kuchyně je ovlivněna především umístěním Norska, což znamená, že se zde tradičně jedlo mnoho ryb, mořských plodů, masa a mléčných výrobků. Lutefisk je tradiční norské jídlo z tresky, která byla nejprve několik dní namočená v louhu a poté znovu namočená do vody, čímž získá zvláštní rosolovitou strukturu. Podává se s bramborami a koprovou omáčkou. Fårikål je jedno z nejoblíbenějších norských jídel, které se připravuje z jehněčího masa, bílého zelí, soli a pepře. Kjøttkaker jsou norské masové koule, podobné švédským masovým kuličkám (köttbullar). Podávají se s bramborami a hnědou omáčkou. Raspeballer je tradiční norská koule z bramborového těsta, plněná masem nebo uzeným lososem. Podává se s omáčkou a uzeným masem. Rømmegrøt je tradiční norská krémová kaše z kysané smetany a mouky podávaná s máslem a cukrem.

  Další oblíbené ingredience v norské kuchyni zahrnují sledě, lososa, krabí maso, humry a další mořské plody, ale také klobásy, slaninu, sýry a chléb. Kvůli drsnému klimatu a krátkému vegetačnímu období se v Norsku tradičně jí také hodně zavařenin a konzervovaného ovoce a zeleniny.

  Ceny v Norsku

  Norsko je jednou z nejdražších zemí na světě, a to jak co se týče cen v obchodech a službách, tak i nákladů na ubytování, jídlo a dopravu. Náklady na život v Norsku jsou vysoké zejména kvůli vysokým daním a nákladům na energie a zdroje. Platí se tu norskou korunou (NOK), která vychází na něco málo přes 2 Kč.

  Jídlo a nápoje: Ceny potravin v Norsku jsou obecně vysoké a závisí na oblasti. Například cena jednoho litru mléka se může pohybovat kolem 20-30 NOK, cena chleba okolo 30-40 NOK a cena pizzy kolem 200-300 NOK. Alkoholické nápoje jsou také velmi drahé kvůli vysokým daním. Cena piva v hospodě může být kolem 80-100 NOK.

  Ubytování: Cena ubytování v Norsku závisí na místě a typu ubytování. Například cena za jednu noc v hotelu se pohybuje od 1000 NOK až po více než 3000 NOK v závislosti na lokalitě a typu hotelu.

  Doprava: Veřejná doprava v Norsku je obecně drahá, ale efektivní. Cena jízdenky na autobus nebo vlak se může pohybovat mezi 30-60 NOK v závislosti na délce cesty. Náklady na benzín jsou také vysoké a mohou se pohybovat kolem 17 NOK za litr.

  Víza do Norska

  Pro pobyty do 90 dnů není žádné vízum potřeba.

  Důležitá telefonní čísla:

  • 110 - Hasiči
  • 112 - Policie a nouzová linka
  • 113 - Ambulance

  Státní svátky v Norsku:

   1. ledna – Nový rok (Nyttårsdag)
  • Zelený čtvrtek (Skjærtorsdag)
  • Velký pátek (Langfredag)
  • Velikonoční pondělí (Andre Påskedag)
   1. květen - Svátek práce (Første mai)
   1. května - Den ústavy (Grunnlovsdagen)
   1. května – Den nanebevstoupení Páně (Kristi himmelfartsdag)
   1. června – svatodušní pondělí (Andre pinsedag)
   1. prosince – Štědrý den (Første juledag)
   1. prosince – Druhý svátek vánoční (Andre juledag)

  Cookie předvolby

  Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

  Vlastní preference

  Funkční soubory cookie

  Tyto soubory cookie umožňují základní funkce webu, jako je například přihlášení a dokončení objednávky. Tyto soubory cookie neshromažďují osobní údaje pro marketingové účely a nelze je zakázat.

  Soubory cookie pro zvýšení výkonu

  Pomáhají sledovat počet návštěvníků a také z jakého zdroje provoz pochází, což nám umožňuje zlepšovat výkon stránky. Můžeme s nimi určovat, které stránky jsou nejoblíbenější a které nejsou oblíbené, a také sledovat, jakým způsobem se návštěvníci na webu pohybují. Všechny informace, které soubory cookie shromažďují, jsou souhrnné a anonymní. Pokud soubory cookie nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.

  Cílené soubory cookie

  Tyto soubory cookie mohou být využívány k uchovávání záznamů o určitém uživatelském chování nebo vašich preferencích, aby nabízený obsah lépe odpovídal vašim zájmům a aby se vám na ostatních webech zobrazovaly relevantní reklamy. Tyto soubory cookie mohou být nastaveny prostřednictvím našeho webu námi nebo našimi reklamními partnery. Neukládají přímo osobní údaje, ale využívají jedinečnou identifikaci vašeho prohlížeče a zařízení použitého pro přístup k internetu. Jestliže tyto soubory cookie zakážete, nabízené reklamy nebudou přizpůsobeny vašim zájmům.

  Požadované soubory cookie

  Tyto soubory cookie zajišťují pokročilejší funkce stránek. Tyto soubory cookie neshromažďují údaje, pomocí nichž by bylo možné určit identitu jednotlivých uživatelů.

  Poskytnutí uživatelských dat za účelem reklam

  Tato data napomáhají společnostem třetích stran, aby cílila relevantní reklamu a nezobrazovala obsah, který vás nezajímá.

  Poskytnutí dat pro personalizovanou reklamu

  Tímto souhlasíte, že se vám čas od času zobrazí reklamy na naše služby poté, co jste byli na našem webu.