Zájezdy a dovolená Rumunsko 2024
Pobytové i poznávací zájezdy do Rumunska jsou novým cestovatelským hitem. Jestli hledáte dovolenou u Černého moře, v Rumunsku najdete rušná letoviska plná atrakcí i osamělé pláže. Navíc si můžete povalování na pláži zpestřit zajímavými výlety za poznáním, třeba do severní oblasti Dunajské delty plné přírodních divů a chráněného ptactva. Nebo si vyrazit za kulturou, nakupováním a lahůdkovými rybami do největšího přístavu v Constantě. Dovolená u moře v Rumunsku může být plná dobrodružství a zážitků, které vás mile překvapí.
Pobřeží na východě Rumunska je jen malou částí rozmanité krajiny, která má jednu z nejrozsáhlejších lesnatých ploch v celé Evropě. V Rumunsku najdete vrcholky karpatských hor zahalené v mracích, kvetoucí louky, malebná údolí, jeskyně a zapomenuté vesničky. Památky UNESCO i stavby s unikátním příběhem, jako jsou Draculovy hrady, veselý hřbitov, most lhářů nebo orloj s neřestmi.
Úroveň rumunských muzeí, galerií a umění vůbec je pověstná, v hlavním městě Bukurešti můžete také skvěle nakoupit a užít si nočního života. Ať už se vydáte prozkoumat kteroukoliv část země, budete nadšeni.
Pro koho je vhodná dovolená v Rumunsku?
Pro milovníky zapomenutých míst Evropy
Vydejte se po stopách hraběte Draculy do Sedmihradska nebo za českou menšinou do Banátu. Objevujte tajuplné hory, dřevěné kostely v oblasti Maramureš a další památky ze seznamu UNESCO. Nezapomeňte na gigantický Ceaușescův palác v Bukurešti.
Pro mořechtivé rodiny s dětmi a veselé partičky
I na rumunském pobřeží je Černé moře modré a teplé, s pozvolným vstupem bezpečným pro děti a seniory. Koupání, relaxace a dovolenkový noční život se nikdy neomrzí, zvláště když si můžete vyzkoušet i bahenní lázně a další léčivé procedury.
Pro ochránce přírody a pozorovatele ptactva
Nejzachovalejší říční delta v Evropě se nachází v severní části rumunského pobřeží, kde se Dunaj vlévá do Černého moře. V mokřadech a vodách Dunajské delty hnízdí okolo 300 druhů ptáků a žijí zde tisícovky dalších úžasných živočichů včetně ohroženého tuleně.
Nejoblíbenější místa Rumunska
Pobřeží Černého moře nabízí spoustu nevšedních zážitků. Kromě koupání na krásných plážích ve vyhlášeném letovisku Efroie vás čeká i slané jezero ve středisku Mamaia nebo lázně u Techirgiolu. V přístavu Constanta najdete rušnější obchodní ulice, restaurace s místními pochoutkami, velkou pravoslavnou katedrálu Petra a Pavla i muzeum námořnictví. Na pobřeží se nachází Delfinárium, vyhlídková lanovka nebo zábavní park pro děti.
Bukurešť je neprávem opomíjená evropská metropole. Až si ošoupáte nohy při prohlídce mramorového paláce prezidenta Ceaușesca, odpočiňte si v lipové aleji Václava Havla kousek od paláce. Projděte se po širokých bulvárech pařížského stylu a obdivujte množství historických budova a památek v historické královské čtvrti. Ve zdejším Muzeu rumunského rolnictva najdete nejcennější sbírku lidového umění v Evropě a ve skanzenu 300 tradičních rumunských staveb.
Pokud vám někdo pije krev, vezměte ho s sebou do Transylvánie. Právě tady se zrodila upíří legenda o hraběti Draculovi, který se prý narodil v městě Sighișoara a žil na hradě Bran. Nic z toho vám potvrdit nemůžeme, ale i tak budete z tajuplných hradů, podivných legend a z celého Sedmihradska naprosto nadšeni.
Zájezdy do Rumunska
Poznávací zájezdy do Rumunska
Proč jet na dovolenou do Rumunska?
Stoupající kvalita služeb a lidové ceny dělají z Rumunska stále zajímavější destinaci. Ať už se vydáte do hor nebo k moři, ohromí vás přírodní bohatství, zachovalé architektonické památky i rozmanitá krajina. Rumunsko je rozhodně země, kterou byste si na seznamu přání měli posunout hodně vysoko.
Je to Evropa, ale jiná, než znáte. Vydejte si Rumunsko prozkoumat na vlastní oči a třeba uvidíte i divokého koně, medvěda nebo vlka. Není třeba létat na konec světa, abyste si rozšířili obzory. I kdybyste si chtěli jen na pár dní odpočinout u Černého moře, vyzkoušejte vyhlášená rumunská střediska. Při sklence místního vína nebo pálenky zapomenete na všední starosti a budete se starat jen o to, abyste ráno nezmeškali další východ slunce.
Základní informace
Počasí a podnebí v Rumunsku
Rumunsko má počasí srovnatelné s ČR. Panuje zde kontinentální klima se střídáním ročních období. V zimě si můžete na rumunských horách zalyžovat a v létě se vyhřívat na plážích u Černého moře, jehož teplota dosahuje až 23 st. Celsia. Na jaře a na podzim je ideální doba pro výlety a poznávací zájezdy, od května do září nastává letní rekreační sezona s minimem srážek a vyššími teplotami.
Pokud plánujete poznávat rumunské hory, je třeba být vhodně vybaveni pro náhlé změny počasí. Teplota v noci padá až k bodu mrazu, navíc vás mohou zastihnout bouřky nebo mlha.
Informace o destinaci Rumunsko
Rumunsko leží na Balkánském poloostrově v jihovýchodní části Evropy a co do rozlohy je asi třikrát větší než ČR. Hlavním městem je Bukurešť, kde sídlí parlament, a země s 20 miliony obyvatel je administrativně rozdělená do 41 žup.
Rumunsko je zemí kontrastů. Nádherné horské oblasti střídají středověké vesnice, pobřeží Černého moře láká turisty ke koupání a nabízí moderní atrakce i služby. Každá z pěti hlavních oblastí je úplně jiná, ať už jde o Banát a Murakames, Moldávii a Bukovinu, Bukurešť a Valašsko, Sedmihradsko nebo Černé moře a Dunajskou deltu. Spojuje je pohostinnost místních obyvatel, zachovalé památky, nedotčená příroda a folklorní tradice.
Kuchyně v Rumunsku
Rumunská kuchyně nadchne zejména milovníky balkánských pochoutek. Základem jsou prostá venkovská jídla z vepřového, skopového a hovězího masa, spousta klobás, salámů a hustých a kyselých polévek čorba. Na pobřeží si pochutnáte na čerstvých rybách, na venkově vyrábějí tradiční ovčí sýr nebo brynzu.
Velmi často se v kuchyni využívá i sezonní zelenina, hlavně lilek, dýně, zelí, rajčata a papriky. Oblíbená je kukuřičná polenta, zelný či vinný list plněný mletým masem a jako dezert vyzkoušejte koláč s ovocnou náplní zvaný cozonac. Pokud ochutnávku zakončíte několika štamprlemi místní ovocné pálenky tuică, budete se v útulných rumunských hospůdkách a restauracích cítit jako doma.
Ceny v Rumunsku
Ceny v Rumunsku jsou relativně nízké, vždy však záleží na sezóně a lokalitě, kde se nacházíte. Stravování v restauracích je relativně levné, průměrná cena za jídlo v levnějších restauracích je kolem 20-30 RON (asi 1,5-2,2 USD).
- Ceny ubytování se liší podle úrovně komfortu. Ceny se pobybují od 100-200 RON (asi 7,2-14,4 USD) za noc v hostelu nebo levném hotelu do 400-600 RON (asi 29-43 USD) za noc v hotelu střední třídy.
- Ceny dopravy jsou relativně nízké. Za jízdu autobusem, tramvají, metrem zaplatíte od 1,5 RON (asi 0,11 USD) do 3-4 RON (asi 0,22-0,29 USD). Ceny taxíků jsou také relativně nízké, v průměru kolem 1,5 RON na km (asi 0,11 USD).
- Nákup potravin a zboží v obchodech se liší podle typu obchodu a umístění. V průměru jsou ceny potravin srovnatelné s ostatními zeměmi Evropské unie.
- Vstupné do muzeí a památek se pohybují kolem 20-40 RON (asi 1,5-2,9 USD) za dospělou osobu.
Vízum
Pro pobyty do 90 dnů není vízum do Rumunska potřeba. Rumunsko je zemí Evropské unie, proto můžete cestovat jen na občanský průkaz a platí zde i český řidičský průkaz. Ovšem děti musí mít vlastní doklad totožnosti.
Zdravotní systém a očkování
Žádné zvláštní očkování do Rumunska nepotřebujete.
Důležitá telefonní čísla
- 40 - mezinárodní telefonní předvolba 112 - jednotný záchranný systém
Státní svátky
- Nový rok
- Den po Novém roce
- Den sjednocení
- Pravoslavný Velký pátek
- Pravoslavný velikonoční den
- Pravoslavné velikonoční pondělí
- Svátek práce, první máj
- Den dětí
- Ortodoxní Letnice
- Pravoslavné letnice v pondělí
- Den sv. Marie
- Den svatého Ondřeje
- Státní svátek
- 2023 Štědrý den
- 2023 Druhý vánoční den