STUDENT AGENCY Dovolená

Dovolená a zájezdy na Srí Lanku 2024

Prožijte nezapomenutelnou dovolenou na Srí Lance. Srí Lanka je skrytým pokladem uprostřed vod Indického oceánu. Dlouhé písečné pláže zakryté stíny kokosových palem, vodopády v horách obklopené čajovými plantážemi, úchvatné historické památky, národní parky i bohatá kulturní a náboženská tradice, na to vše se můžete těšit na zájezdu na Srí Lanku, dříve nazývané Cejlon.

Ostrov připomínající kapku vody nabízí ideální podmínky pro relaxaci na bělostných písečných plážích, poznávání místních historických památek, ale také spoustu sportovního vyžití. Na své dovolené na Srí Lance je co objevovat. Připravte se na džungle, pláže, pohoří i města plná zajímavých památek.

Vybírejte z nejširší nabídky zájezdů českých a německých CK na trhu ten svůj pobyt na Srí Lance a užijte si dovolenou v tropickém ráji, kde na vás čekají srdeční obyvatelé, panenská příroda, nekonečné pláže s azurovým mořem i krásné ubytování s all inclusive službami. Pokud si navíc vyberte z akční nabídky zájezdů na Srí Lanku first a last minute, pořídíte dovolenou za velmi příznivé ceny.

  Pro koho je vhodná dovolená na Srí Lance?

  Pro ty, kteří hledají tropický ráj

  Srí Lanka je vyhledávanou destinací všech těch, kteří hledají slunce, palmy, jemný písek a horké moře. To všechno tu najdete, starosti stačí hodit za hlavu.

  Pro cestovatele a dobrodruhy

  Až si odpočinete na plážích a nabažíte moře, vydejte se do nitra ostrova prozkoumat tropické džungle a pradávné chrámy z dob dávných.

  Pro ty, kteří milují luxusní resorty

  Přímořské resorty na Srí Lance jsou plné stylových a luxusních resortů, odkud to máte jen pár metrů na pláž. Stačí si jen vybrat a užít si pobyt.

  Oblíbená místa na Srí Lance

  Největší město na Srí Lance Colombo je plné zajímavých míst, která by vám neměla uniknout. Pevnost Fort je zapsaná na seznam UNESCO, pouhých pár kilometrů od ní najdete rušný bazar, kde nakoupíte snad cokoliv. Rýži, koření, bylinky, ale také textil nebo šperky, které budou krásným suvenýrem ze Srí Lanky. Obdivovat budete také buddhistické chrámy či zajímavé mešity, například Davatagaha. Především děti pak ocení výlet do Národní zoologické zahrady.

  Mezi nejnavštěvovanější místa na Srí Lance patří národní park Yala rozkládající se v jihovýchodní části. Turisté se po parku mohou pohybovat pouze s průvodcem a ve vypůjčeném džípu. Pokud budete mít štěstí, můžete tu spatřit krokodýly, slony nebo leopardy. Safari v národním parku Yala, který oplývá divokou přírodou, je opravdovým zážitkem, obzvláště pokud se vydáte na noční prohlídku.

  Adamova hora neboli Adam’s Peak je asi nejznámější místní hora, která se nachází v centrální části Srí Lanky. Důvodem, proč sem všichni míří, je především Šri Pada, posvátná šlépěj, která je podle pověstí stopou Buddhy, Adama nebo Šivy. Místo je tak posvátné pro více náboženství. Mnoho turistů se sem vydává i z jiného důvodu, těsně po svítání je tu k vidění posvátný stín hory. Počítejte však s tím, že je výstup poměrně náročný a na vrcholku také bývá pořádná zima.

  Zájezdy na Srí Lanku

  Stahuji data

  Nejlépe hodnocené zájezdy na Srí Lanku

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou na Srí Lanku?

  Oblíbená letoviska, kam se vydat na dovolenou na Srí Lance, leží na jihozápadním pobřeží, kde najdete třeba střediska Waduwa, Kalutara nebo Beruwella, nejkrásnější pláže celého ostrova pak hledejte v letoviscích Hikkaduwa či Unnawatuna.

  Poznávací zájezdy na Srí Lanku jsou ideální destinací také pro všechny, které nebaví trávit celou dovolenou pouze pobytem na pláži. Míříte-li na na Srí Lanku za poznáním, nenechte si ujít čajové plantáže, sloní sirotčince nebo významná města jako Colombo či Kandy. Při cestování po Srí Lance nevynechejte ani Hortonské planiny, národní park Yala nebo na slavnou Adamovu horu.

  Velmi rozmanité klimatické podmínky dávají možnost provozování různých sportů a aktivit. Čistý vzduch a příjemné teploty v horských oblastech jsou ideální pro pěší turistiku, rybaření nebo golf. Na jižním pobřeží si zase užijí milovníci vodních sportů, především surfování, windsurfingu, potápění nebo šnorchlování. Svým bohatstvím podmořského světa Srí Lanka okouzluje začátečníky i zkušené potápěče.

  Za téměř národní sport je však na Srí Lance považováno něco úplně jiného, a to smlouvání. Pamatujte ale, že ne všude je možné cenu usmlouvat. Nelze smlouvat pevně stanovené ceny v kamenných obchodech a samoobsluhách. Naopak taxi, tuk-tuky, tržiště, hotel, prodejny koření, hedvábí a další jsou ideálním místem na smlouvání. Usmlouvat lze většinou až polovinu původní ceny, takže se toho vůbec nebojte.

  Základní informace

  Stát: Srí Lanka
  Hlavní město: Šrí Džajavardanapura Kotte
  Jazyk: sinhálština a tamilština
  Orientační délka letu z ČR: cca 10 hodin
  Používané jazyky: angličtina
  Mezinárodní předvolba: + 94
  Měna: LKR
  Napětí el. proudu: Napětí el. proudu: 230 V, Frekvence 50 Hz, zásuvky typu G (3 ploché kolíky) a typu D (3 kulaté kolíky uspořádané do rovnostranného trojúhelníku)
  Časové pásmo: UTC+6 (+5h oproti ČR)
  Dovolená Srí Lanka | STUDENT AGENCY

  Počasí a podnebí na Srí Lance

  Na Srí Lance se setkáte s tropickým podnebím, pro které je typické střídání období sucha a dešťů. Monzunová období se na Srí Lance vyskytují v různých částech v jinou dobu. Dovolenou na Srí Lance. si tedy můžete naplánovat na kterékoliv roční období, jen je nutné zvolit tu správnou lokalitu.

  Průměrné denní teploty se v plážových střediscích pohybují kolem 27 °C a teplota moře se stabilně drží okolo 28 stupňů. Na Srí Lance musíte počítat s vysokou vlhkostí vzduchu, která dosahuje 70 až 90 procent. Deštivější monzunové období na jihu a jihozápadu trvá od května do srpna, na severu a východě, však monzunové počasí naopak panuje od října do ledna.

  Všeobecné informace o Srí Lance

  Srí Lanka leží v Indickém oceánu jihovýchodně od Indického poloostrova. Tato rozmanitá země pokrývá téměř 26 tisíc km2. Bývalý název Cejlon, který byl pozůstatkem po britských koloniálních časech, se roku 1972 změnil na oficiální název Srí Lanka. Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte, avšak často za ně bývá mylně označováno Colombo, které je největším městem na Srí Lance. Počet obyvatel je cca 21,5 milionů. Úředními jazyky jsou sinhálština a tamilština, domluvíte se tu ale anglicky.

  Letecky se z České republiky dostanete na Srí Lanku zhruba za 10 hodin. Pokud se chystáte ostrov procestovat na vlastní pěst, můžete si tu půjčit auto, pamatujte však na to, že se zde jezdí vlevo. Jestli si sami netroufáte, volte raději poznávací zájezdy, na kterých můžete s průvodci procestovat všechna zajímavá místa Srí Lanky.

  Místní kuchyně:

  Tradiční srílanská kuchyně v sobě nese vlivy indické, arabské, anglické nebo také portugalské. Zdejší pokrmy bývají velmi ostré a jejich základem je rýže a kari, které se však od nám známého koření dost liší. Kari na Srí Lance znamená značně rozmanitou směs koření, jejíž recept je střeženým tajemstvím každé hospodyně. Kari je ale také název sinhálského jídla, které se skládá z několika částí podávaných na zvláštních mísách obsahujících smažené kuře, různé koření, samozřejmě rýži, směs čočky, lilku a nakládaných okurek.

  Nedílnou součástí pokrmů jsou také ryby a mořské plody, které si můžete dát v restauracích i oblíbených pouličních stáncích. Završením každého hlavního jídla je tropické ovoce jako papája, banány, ananas a mango. Ze šťavnatého ovoce si tu také můžete dát osvěžující koktejl nebo ochutnat šťávu z čerstvého kokosu. Národním nápojem na Srí Lance je ale pochopitelně pravý cejlonský čaj. Typickým alkoholem je palmové víno a z něj vyrobená pálenka.

  Ceny na Srí Lance

  Na Srí Lance jsou ceny docela srovnatelné s těmi v Česku. Připlatíte si tu spíše za hotely, restaurace, apartmány a nadstandardní služby. I když je Srí Lanka ostrov, vyjdou tu docela dráž ryby a mořské plody. Stejně tak maso, levnější je tu drůbež. Na Srí Lance je oblíbené potápění a výlety na loďkách k přilehlým ostrůvkům, ty naštěstí nevybočují z běžného standardu, takže když trochu pohledáte, projedete se na katamaránu i za v přepočtu tři stovky, pod hladinu se pak můžete potápět už od tisícovky.

  Vízum na Srí Lanku

  Pro cestování na Srí Lanku je zatím stále nutné vyřídit si předem vízum, o to si zažádáte elektronicky.

  Každý zájemce o pobyt na ostrově se musí před příjezdem na Srí Lanku elektronicky registrovat na webových stránkách ETA - Electronic Travel Authorization. Na děti do 12 let se zpracování ETA registrace nevztahuje. Turisté se při vstupu na Srí Lanku musí prokázat cestovním pasem s dobou platnosti nejméně 6 měsíců po datu předpokládaného odjezdu ze země. Více informací o vstupních formalitách na Srí Lanku

  Zdravotní informace / očkování

  Pro vstup na Srí Lanku není povinné žádné speciální očkování.

  Mezi doporučená očkování patří:

  • žlutá zimnice - očkování se provádí podáním 1 vakcíny nejpozději 10 dní před odjezdem
  • břišní tyfus - očkování 1 dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem
  • hepatitida A - očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem

  Další informace o zdravotní péči na Srí Lance naleznete na webových stránkách www.mzv.cz.

  Důležitá telefonní čísla:

  • Záchranná služba: 110
  • Národní bezpečnostní linka: 118
  • Policie: 119
  • Vládní pomoc: 1919

  Státní svátky na Srí Lance:

  Na Srí Lance je uznáváno velké množství náboženských svátků, které jsou dny volna. Slaví se každý úplněk, kdy je rovněž pracovní volno. Připadne-li svátek na dny víkendu, posouvá se zpravidla pracovní volno na první následující pracovní den.