STUDENT AGENCY Dovolená

Zájezdy a dovolená Švédsko 2023/24

Švédsko se nachází v severní Evropě a nabízí jedinečné zážitky a nezapomenutelnou dovolenou. Pokud hledáte nejlepší dovolenou ve Švédsku, můžete si naplánovat aktivní dovolenou v přírodě a objevovat krásy švédských lesů a jezer. Švédské hory jsou také oblíbeným místem pro turisty, kteří rádi lyžují nebo snowboardují. Preferujete relax? Vydejte se na švédské pobřeží, které je známé svými písečnými plážemi a křišťálově čistým mořem.

Pokud plánujete zájezd do Švédska, nezapomeňte navštívit hlavní město Stockholm, které se nachází na 14 ostrovech a je obklopeno mořem. Stockholm má mnoho zajímavých míst k návštěvě, například Královský palác, Gamla Stan (staré město), muzea, umělecké galerie a parky.

Poznávací zájezdy do Švédska jsou ideální pro ty, kteří chtějí poznat více o kultuře a historii této země. Švédsko má bohatou historii, kterou můžete objevovat při návštěvě historických památek, jako jsou hrady, muzea, kostely a další kulturní památky.

Švédsko je turistickou destinací, kterou můžete navštívit kdykoliv v roce. Můžete si naplánovat dovolenou na poslední chvíli a užít si jedinečnost této země.

  Pro koho je vhodná dovolená ve Švédsku?

  Pro milovníky rozmanité přírody

  Švédsko má spoustu lesů, jezer a řek, což znamená, že můžete prozkoumat mnoho krásných a nedotčených oblastí.

  Pro milovníky historie a kultury

  Stockholm, hlavní město Švédska, má mnoho historických památek, včetně královského paláce a muzea Vasa.

  Pro milovníky outdoorových aktivit

  Švédsko nabízí škálu outdoorových aktivit, včetně cyklistiky, horolezectví, běžkování, horských túr a raftingu.

  Zájezdy do Švédska

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou do Švédska?

  Švédsko je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst v Evropě. Tato severská země nabízí mnoho příležitostí k objevování krásné přírody, fascinující historie a bohaté kultury.

  Jedním z největších lákadel Švédska je jeho úchvatná příroda. Země má tisíce kilometrů pobřeží, plných klidných zátok, skalnatých ostrovů a úchvatných fjordů. Pěší výlety do lesů za losy, soby a medvědy jsou oblíbené, stejně jako národní parky, např. Abisko, kde se nachází skalnaté hory a ledovce.

  Kromě toho Švédsko nabízí mnoho kulturních zážitků. Hlavní město Stockholm je plné historických budov a krásných muzeí, jako je například Muzeum vikingů, které ukazuje život této legendární skupiny. Mnoho dalších měst v zemi, jako Göteborg nebo Malmö, nabízí bohatou historii a kulturní dědictví.

  Místní kuchyně také stojí za zkoušku a zahrnuje mnoho tradičních pokrmů, jako je köttbullar (švédské masové kuličky) nebo smörgåsbord, což je typický švédský bufet.

  Švédsko je krásná země plná přírodních krás, bohaté historie a kultury, vynikající gastronomické a přátelských lidí. Je to ideální místo pro ty, kteří hledají dobrodružství v nezvyklém prostředí, a zároveň si chtějí odpočinout a užít si dovolenou.

  Zájezdy do Švédska na dovolena.cz od STUDENT AGENCY

  Tipy na výlety ve Švédsku

  Stockholm, hlavní město Švédska, ležící na více než 14 ostrovech, nabízí nádhernou architekturu, krásné parky, kulturní scénu a mnoho dalších atrakcí.

  Göteborg je druhé největší město Švédska, s nádhernou přírodou a fascinujícími muzei jako je muzeum Volvo nebo muzeum umění.

  Laponsko je rozsáhlé území na severu země, s nádhernými zimními scenériemi, odkud si můžete vychutnat polární záři a sledovat soby a losy.

  Vrcholy Kebnekaise, nejvyšší hory v Švédsku, s úžasnými výhledy na okolní krajinu.

  Skaftafell je národní park s úžasnými vodopády, ledovci a horskými vrcholy.

  Archipelago, přes 30 tisíc ostrovů tvoří archipelag Švédska, kde se můžete projíždět lodí a vychutnávat si nádherné scenérie.

  Jukkasjärvi je město, kde se každý rok staví hotel z ledu a sněhu, který nabízí jedinečný zážitek.

  Zájezdy do Švédska na dovolena.cz od STUDENT AGENCY

  Počasí a podnebí ve Švédsku

  Klima ve Švédsku je mírné a chladné, s vysokou vlhkostí vzduchu a většinou mírnými teplotami v průběhu roku. Zimní měsíce jsou poměrně chladné s teplotami často pod nulou, zatímco letní měsíce jsou mírnější, s průměrnými teplotami kolem 20°C.

  V oblastech na severu země, jako jsou Laponsko a severní části Švédska, jsou zimy dlouhé a chladné, s extrémními teplotami klesajícími až k -40°C, zatímco letní měsíce jsou poměrně krátké a mírné s průměrnými teplotami pohybujícími se kolem 15-20°C.

  Na jihu Švédska jsou podmínky mnohem mírnější, s mírnými zimami a teplými lety. V létě se průměrné teploty pohybují kolem 20-25°C, ale mohou dosáhnout i vyšších hodnot. Podobně jako na severu, mohou být zimy poměrně studené s průměrnými teplotami.

  Zájezdy do Švédska na dovolena.cz od STUDENT AGENCY

  Základní informace

  Stát: Švédsko
  Hlavní město: Stockholm
  Jazyk: švédština
  Orientační délka letu z ČR: cca 2 hodiny
  Používané jazyky: finština, sámština, meänkieli, romština, jidiš
  Mezinárodní předvolba: + 46
  Napětí el. proudu: 230 V, zásuvky typu C, F - dva kolíky, tzv. eurozástrčka
  Časové pásmo: UTC+1 (Stejné časová zóna)
  Zájezdy do Švédska na dovolena.cz od STUDENT AGENCY

  Informace o destinaci Švédsko

  Švédsko je země nacházející se na severu Evropy. Hlavním městem je Stockholm. S rozlohou více než 450 tisíc km² a populací přes 10 milionů obyvatel, patří Švédsko mezi nejlidnatější a největší země Skandinávie.

  Švédsko má dlouhou historii, která sahá až do vikingských dob a v průběhu let se stalo jednou z nejvyspělejších a nejstabilnějších zemí světa. Země má silnou ekonomiku, která se vyznačuje vysokou úrovní zdravotnictví, vzdělání a sociálního zabezpečení.

  Kromě své vyspělosti a bohaté historie má Švédsko také mnoho přírodních krás, jako jsou jezera, lesy a hory. Švédské pobřeží je také známé svými tisíci ostrůvků a malých pobřežních měst.

  Švédsko je proslulé svou inovativní kulturou a mnoha úspěšnými společnostmi, jako jsou IKEA, Volvo a H&M. Země je také známá pro své kulturní festivaly a akce, jako je například slavnost světla (Midsummer), během kterého se slaví letní slunovrat.

  V Švédsku se mluví švédsky, ale mnoho lidí hovoří také anglicky. Země má dobré dopravní spojení, včetně moderní sítě dálnic a železnic, a také vynikající letiště, jako je například letiště Arlanda v blízkosti Stockholmu.

  Švédská Kuchyně

  Švédská kuchyně je charakteristická svými tradičními jídly, které jsou ovlivněny severoevropským klimatem a dostupností surovin. Mezi nejznámější švédská jídla patří například Köttbullar, což jsou masové kuličky z mletého masa, které jsou často podávány s bramborovou kaší a brusinkovou omáčkou. Dalším tradičním švédským jídlem je Smörgåsbord, studená miska obsahující různé druhy sýrů, masa, ryb a zeleniny.

  Gravad lax je nakládaný losos s kořením a solí, který se podává jako předkrm nebo součást Smörgåsbordu. Janssons frestelse je oblíbené jídlo z pečených brambor s ančovičkami a cibulí, často se podává během Vánoc.

  Švédové jsou také známí pro své sladkosti, jako skořicové rohlíčky kanelbullar, které jsou obvykle podávány kávou nebo čajem. Další oblíbené švédské sladkosti jsou prinsesstårta, dort plněný smetanou a malinovou marmeládou a ozdobený marcipánem a lívanci se švestkovou omáčkou nebo ovocem a šlehačkou.

  V současné době jsou ve Švédsku oblíbená také vegetariánská a veganská jídla, stejně jako jídla z regionálních a sezónních surovin.

  Samotnou kapitolou pro sebe jsou kvašené rybičky surströmming. Tento nakládaný sleď se nechá nakvasit v nálevu, čímž získá delikátní chuť a také opravdu žaludek obracející zápach. Surströmming se zásadně nekonzumují v místnostech (mnoho hotelů ve Švédsku má na to zvláštní předpis), protože pach rozkládajících se ryb v podstatě nejde vyvětrat. Na druhou stranu venku na čerstvém vzduchu při ochutnávce zjistíte, že rybičky chutnají opravdu svěže.

  Ceny ve Švédsku

  Švédsko je země s relativně vysokými cenami, zejména v porovnání s mnoha jinými zeměmi Evropy. Náklady na život jsou obecně vyšší než v zemích, jako jsou například Spojené státy, Kanada nebo Austrálie. Některé konkrétní ceny:

  Potraviny: Ceny potravin jsou obecně vyšší než v jiných zemích Evropy. Například litr mléka může být kolem 1,5 EUR, chléb kolem 2-3 EUR, a kila masa kolem 15-20 EUR.

  Ubytování: Pronájem bytu nebo domu může být poměrně drahý, zejména v hlavním městě Stockholmu. Průměrná cena pronájmu jednopokojového bytu v centru města může být kolem 900-1000 EUR za měsíc.

  Doprava: Ceny dopravy jsou obecně poměrně vysoké, zejména pokud jde o nákup automobilu. Městská hromadná doprava je relativně drahá a cena jízdenky se liší v závislosti na zóně.

  Zábava: Ceny za vstupenky na kulturní akce a sportovní události jsou obecně vysoké, ale mohou se lišit v závislosti na akci a místě konání.

  Vízum do Švédska

  Pro pobyty ve Švédsku není vízum potřeba.

  Zdravotní systém a očkování

  Žádné zvláštní očkování do Švédska není potřeba.

  Důležitá telefonní čísla

  112 - jednotný záchranný systém

  Státní svátky

  • Nový rok - 1. ledna
  • Svátek Tří králů - 6. ledna
  • Velký pátek
  • Velikonoční pondělí
  • Den práce - 1. května
  • Den vítězství - 8. května
  • Svátek Letního slunovratu - 21. června
  • Den Národního dne - 6. června
  • Svátek podzimní rovnodennosti - 23. září
  • Den všech svatých - 1. listopadu
  • Den vánočního klidu - 24. prosince
  • Vánoce - 25. prosince
  • Druhý svátek vánoční - 26. prosince