STUDENT AGENCY Dovolená

Dovolená a zájezdy Balaton 2023

Vítejte na Balatonu, největším jezeře v Maďarsku!

Dovolená na Balatonu je skvělou alternativou slunění se u moře. Jezero Balaton se rozkládá na ploše 600 km² a je obklopeno krásnou krajinou pohoří Bakony a údolí Mezőföld. Nabízí mnoho možností pro outdoorové aktivity, jako je plavba, koupání, rybaření, jízda na kole a turistika. Na břehu jezera se nachází mnoho malebných měst a vesnic k prozkoumání.

Jedním z nejznámějších měst na Balatonu je Tihany, které se nachází na poloostrově na severním břehu jezera. Tihany je známé pro svůj klášter z 11. století a mnoho malebných uliček plných obchůdků a restaurací. Vyberte si zajímavý poznávací zájezd na Balaton a objevte i zbytek malebného okolí jezera.

Návštěva Balatonu není jen krásná příroda a outdoorové aktivity, ale také možnost ochutnat místní maďarskou kuchyni, která využívá lokální suroviny, ryby, víno, ovoce a zeleninu. Ať už hledáte relaxaci a klid, nebo si chcete užít aktivní dovolenou, zájezd na Balaton je ideální volbou.

Vyberte si dovolenou za nejpříznivější ceny z naší bohaté nabídky zájezdů na Balaton last minute.

  Pro koho je vhodná dovolená na Balatonu?

  Pro ty, kteří nechtějí utrácet

  V Maďarsku je poměrně levně, a pokud vyloženě netoužíte po moři, pobyt v klidném prostředí jezera Balaton potěší jak vás, tak vaši peněženku.

  Pro ty, co už v Maďarsku byli

  Pokud jste Maďarsko navštívili, nejspíš vaše cesta vedla do turistických destinací jako Budapešť či Szeged. Zopakujte si cestu - tentokrát k vodě!

  Pro ty, kteří chtějí “na čundr”

  Okolí Balatonu je jako stvořené pro dlouhé výlety. Sbalte si batoh, spacák a stan a zažijte s rodinou nebo přáteli jedinečný pobyt v přírodě.

  Oblíbená místa Balatonu

  Tihany je malebné městečko na poloostrově Tihany s krásným výhledem na jezero a klášter. Pohoří Badacsony nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a jezero. Toto místo je také známé pro svá vynikající vína. Keszthely je město s bohatou historií a kulturou s mnoha památkami, jako je zámek Festetics a muzeum Balaton.

  Balatonfüred je lázeňské město s nádherným pobřežím a proslulým kolonádovým molem. Szigliget je malebné městečko s hradem na kopci a krásným výhledem na jezero a okolní krajinu. Kis-Balaton je přírodní rezervace s množstvím ptáků a dalších zvířat. Hévíz je lázeňské město se slavným termálním jezerem a krásnou přírodou.

  Zájezdy na Balaton

  Stahuji data

  Nejlépe hodnocené zájezdy na Balaton

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou na Balaton?

  Balaton se nachází v krásné krajině mezi pohořím Bakony a údolím Mezőföld. Okolí jezera nabízí krásné výhledy na kopce, vinice, lesy a louky. Balaton poskytuje mnoho možností pro outdoorové aktivity jako plavba, koupání, rybaření, jízda na kole, turistika a další. Můžete si užít aktivní dovolenou v přírodě.

  Na Balatonu se nachází mnoho historických památek a zajímavých míst jako klášter Tihany či zámek Keszthely. Oblast Balatonu je známá pro své víno, a můžete si vychutnat místní vína v mnoha vinařstvích a sklepích. Místní kuchyně nabízí chutné jídlo, které využívá místní suroviny jako ryby, víno, ovoce a zelenina. Můžete ochutnat místní speciality v mnoha restauracích a kavárnách. Balaton je také skvělým místem pro relaxaci. Můžete si užít klidné pláže, termální lázně, wellness centra a další.

  Základní informace

  Stát: Maďarsko
  Hlavní město: Budapešť
  Jazyk: maďarština
  Orientační délka letu z ČR: cca 1 hodina
  Používané jazyky: angličtina
  Mezinárodní předvolba: + 36
  Napětí el. proudu: 220 V, C, F, daptér není nutný
  Časové pásmo: UTC+1 (Stejné časová zóna)
  Zájezdy do Maďarska na dovolena.cz od STUDENT AGENCY

  Počasí a podnebí na Balatonu

  Klima v oblasti Balatonu je mírně kontinentální, s teplými léty a chladnými zimami. Průměrná teplota v létě (červenec a srpen) se pohybuje kolem 25-30°C, ale může být i vyšší. V zimě jsou teploty nižší, kolem 0-5°C. V oblasti Balatonu je časté slunečné počasí, s průměrně 2 000-2 200 hodinami slunce ročně. Srážky jsou rovnoměrně rozložené po celý rok, ale v létě je jejich výskyt menší.

  Během léta mohou být na Balatonu občas bouřky a silné větry, takže je důležité být připraven na neočekávané změny počasí a dodržovat bezpečnostní opatření. Vzhledem k tomu, že Balaton je velké jezero, může být také o něco chladnější u vody než v okolí, takže se doporučuje přinést si s sebou teplejší oblečení, zejména na večery a rána.

  Informace o destinaci Balaton

  Balaton je největší jezero v Maďarsku a také jedno z největších jezer v Evropě. Nachází se v západní části země, mezi pohořím Bakony a údolím Mezőföld. Má délku asi 77 kilometrů a maximální šířku okolo 14 kilometrů.

  Jezero Balaton je populárním letoviskem pro turisty z celého světa a lákadlem pro rekreační turisty, kteří sem jezdí na plavbu, koupání, rybaření, jízdu na kole, turistiku a další outdoorové aktivity. V okolí jezera se nachází mnoho malebných měst a vesnic, které nabízejí různé atrakce a zajímavosti, jako například Tihany, Badacsony, Keszthely a Balatonfüred.

  Kuchyně na Balatonu

  Maďarská kuchyně je plná chutí a zajímavých kombinací, které ji řadí mezi nejoblíbenější kuchyně na světě. Mezi nejlepší maďarské pokrmy patří gulyás, tradiční maďarská polévka z hovězího masa, cibule, papriky a rajčat. Dalším oblíbeným jídlem je paprikáš, tedy hovězí či vepřové v paprikové omáčce. Obvykle se podává s noky nebo knedlíky.

  Dalším oblíbeným masovým jídlem je pečené vepřové s kysaným zelím a knedlíky. Tradiční maďarské dezerty jsou velmi chutné, vyzkoušejte například zákusek Dobos torta se sladkou krémovou náplní a karamelovou polevou. A nesmíte zapomenout na ochutnávku tradičního maďarského trdelníku (tedy pokud ho už z Česka nemáte plné zuby).

  Maďarské sýry jsou také vynikající, zejména bryndza, která se používá jako hlavní ingredience v některých tradičních jídlech, jako jsou bryndzové halušky. Dalším tradičním jídlem, které byste měli ochutnat, jsou samozřejmě langoše, smažené kousky kynutého těsta s česnekovou omáčkou a zakysanou smetanou. Běžná česká kombinace kečup + sýr + česnek v Maďarsku moc populární není, nicméně na langoš můžete (stejně jako na pizzu) dát prakticky cokoliv.

  Maďarsko je také známé pro své víno, zejména červené víno z oblasti Egeru a bílé víno z Tokaje. V každém případě, pokud se chystáte do Maďarska, určitě si vychutnejte místní kuchyni a vyzkoušejte tyto vynikající pokrmy.

  Ceny na Balatonu

  Ceny v Maďarsku jsou obecně nižší než v západních zemích Evropy. Platí se tu maďarskými forinty (HUF), přičemž 100 forintů vychází na něco málo přes 6 Kč.

  Potraviny v Maďarsku jsou relativně levné. Chléb stojí přibližně 300-400 HUF za kus, mléko 300-400 HUF za litr, sýr 1500-2500 HUF za kilogram a maso 1500-3000 HUF za kilogram. Coca-Cola stojí přibližně 250 HUF za litr, káva 1000 HUF za kilogram a víno 1000-2000 HUF za lahev.

  Ceny v restauracích jsou závislé na tom, zda jde o levnější nebo dražší podnik. Ve středně velkém městě stojí jídlo v levnější restauraci kolem 1000-1500 HUF za porci, v dražších restauracích se ceny pohybují kolem 3000-5000 HUF za porci. Voda nebo pivo v restauraci stojí přibližně 300-500 HUF za decilitr.

  Ceny ubytování se mohou lišit v závislosti na typu a kvalitě ubytování a také na lokalitě. V Budapešti stojí levnější hostel okolo 3000-5000 HUF za noc, zatímco cena za luxusní hotel může být až 50 000 HUF za noc. Mimo hlavní město jsou ceny ubytování obecně nižší.

  Vízum

  Pro pobyty do 90 dnů není vízum do Maďarska potřeba.

  Zdravotní systém a očkování

  Žádné zvláštní očkování do Maďarska nepotřebujete.

  Důležitá telefonní čísla

  112 - jednotný záchranný systém

  Státní svátky

  • Nový rok (1. ledna) - slaví se stejně jako v mnoha jiných zemích.
  • Den Sv. Štěpána (20. ledna) - Svátek založení státnosti Maďarska, který se slaví po celé zemi.
  • Velikonoční pondělí - (pohyblivý svátek) - slaví se jako křesťanský svátek a je to den odpočinku.
  • Svátek práce (1. května) - slaví se po celém Maďarsku, podobně jako v mnoha jiných zemích.
  • Svátek vítězství (20. srpna) - připomíná vítězství Maďarska nad Osmanskou říší a slaví se po celé zemi.
  • Den Maďarska (23. října) - připomíná revoluci a boj za svobodu a demokracii v Maďarsku, který se konal v roce 1956.
  • Vánoce (24.-25. prosince) - jako křesťanský svátek se slaví po celém Maďarsku.

  Kromě těchto státních svátků existují i další regionální svátky, které se slaví v různých částech země. Například 15. března je státním svátkem v Budapešti a okolí, kde se připomíná maďarské povstání v roce 1848. V oblasti Transylvánie se slaví 1. prosince jako státní svátek na počest připojení Transylvánie k Maďarsku.