STUDENT AGENCY Dovolená

Zájezdy a dovolená Maďarsko 2023/24

Maďarsko je nádherná země v srdci Evropy, která nabízí mnoho možností pro dovolenou.

Pokud hledáte dovolenou plnou relaxace a odpočinku, výlet do Maďarska do lázní je tou správnou volbou. Maďarsko má jedinečnou lázeňskou tradici a nabízí mnoho termálních lázní s léčivou vodou, které mají pozitivní účinky na zdraví a pohodu. Nejznámější termální lázně v Maďarsku jsou v Budapešti, jako například Széchenyi nebo Gellért, které jsou velmi populární mezi turisty z celého světa. Ale Maďarsko nabízí mnohem více než jen lázně. Pokud hledáte poznávací pobyt do Maďarska, můžete objevovat jeho krásy, jako jsou historická města, hradby a pevnosti, které odrážejí bohatou historii a kulturu této země. Budapešť, hlavní město Maďarska, nabízí mnoho památek, mezi kterými najdete hrad Buda, Rybářskou baštu nebo Parlament, který patří k nejkrásnějším budovám světa.

Maďarsko je zemí vína a proslulé gastronomie. Ochutnáte kvalitní víno a ty nejlepší místní speciality v čele s legendárním gulášem a vyhlášenými maďarskými uzeninami. Maďarsko je domovem Tokajského vína, které patří k těm nejlepším na světě.

Dovolená v Maďarsku je ideální volbou pro každého, kdo hledá plno krásných zážitků. Nezáleží na tom, jestli hledáte pobyt plný relaxace nebo dobrodružství, v Maďarsku najdete všechno, co potřebujete pro dokonalou dovolenou.

  Pro koho je vhodná dovolená v Maďarsku?

  Pro milovníky jídla

  Co by to bylo za návštěvu Maďarska bez ochutnávky zdejší kuchyně. Guláš, langoše, halušky, paprikáš, klobásy, tlačenka… dobroty na každém rohu.

  Pro vyznavače lázní

  Lázně máme i v Česku, ale v Maďarsku dotáhli lázeňskou kulturu k dokonalosti. Horké termály v Budapešti jsou balzám pro tělo i duši.

  Pro výletníky

  Příroda a památky v Maďarsku lákají k objevování miliony turistů z celého světa. Sbalte si batoh a vyrazte k jezerům, hradům i horám.

  Nejoblíbenější místa Maďarska

  Maďarsko je země plná kulturních a historických památek, přírodních krás a skvělých možností pro turistiku. Jednou z nejlepších destinací je Budapešť, hlavní město země, které nabízí spoustu atrakcí. Mezi nejznámější patří hrad Buda, rybářská bašta a Parlament, který je největší budovou v zemi. Navštívit můžete také lázeňské domy, které jsou pro Maďarsko typické.

  Další skvělou destinací je Eger, malebné město ležící v pohoří Mátra. Jeho historické centrum s katedrálou, minaretem a pevností nabízí nezapomenutelný zážitek. Oblíbené jsou také lázně s termálními prameny, kde si můžete odpočinout a relaxovat.

  Balaton, největší jezero ve střední Evropě, je další atraktivní destinací. Okolí jezera nabízí nejen krásné pláže a koupání, ale také mnoho cyklostezek a pěších tras. Pokud hledáte něco více adrenalinového, určitě navštivte Národní park Dunaj-Ipoly. Tento park nabízí mnoho turistických tras a cyklostezek a také možnost raftingu na řece Dunaj.

  Sopron, malebné městečko ležící na hranici s Rakouskem, vám představí zajímavou fúzi maďarské a rakouské architektury i gastronomie. Město je plné památek a historických budov, a také nabízí skvělé možnosti pro ochutnávku maďarských vín, protože leží ve vinařském kraji.

  Dovolená v Maďarsku

  Stahuji data

  All inclusive dovolená v Maďarsku

  Stahuji data

  Nejlépe hodnocené hotely v Maďarsku

  Stahuji data

  Nejatraktivnější pobyty v Maďarsku

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou do Maďarska

  Od historických památek a krásné architektury po termální lázně a bohatou kulturní scénu, Maďarsko má co nabídnout opravdu každému. Jedním z nejvýraznějších prvků maďarské kultury je jídlo. Maďarská kuchyně je bohatá a chutná, a dobroty jako guláš, langoš a výborné uzeniny byste si neměli nechat ujít. Kromě toho má Maďarsko skvělé víno, zejména červená vína z oblasti Egeru.

  Pro ty, kteří se zajímají o historii a kulturu, je Maďarsko zemí zaslíbenou. V Budapešti, hlavním městě, najdete mnoho historických památek, jako například Parlament, Budínský hrad, Rybářskou baštu a řadu dalších. Kromě toho se v Maďarsku nachází také řada muzeí, například Národní muzeum a Muzeum umění. Pro seznámení se smutnou nedávnou minulostí stojí za návštěvu Dům teroru, mapující neuvěřitelně sugestivním způsobem období pod nadvládou nacistů a komunistů.

  Maďarsko je také domovem mnoha termálních lázní, které jsou ideální pro ty, kteří chtějí relaxovat a odpočinout si. Mezi nejznámější lázně patří Gellért, Széchenyi a Rudas, které jsou k dispozici celoročně.

  Kromě toho má Maďarsko bohatou kulturní scénu s řadou divadel, koncertů a festivalů po celý rok. Mezi nejvýznamnější patří festival Sziget, který se koná každý srpen v Budapešti a je největším hudebním festivalem ve střední Evropě.

  Základní informace

  Stát: Maďarsko
  Hlavní město: Budapešť
  Jazyk: maďarština
  Orientační délka letu z ČR: cca 1 hodina
  Používané jazyky: angličtina
  Mezinárodní předvolba: + 36
  Napětí el. proudu: 220 V, C, F, daptér není nutný
  Časové pásmo: UTC+1 (Stejné časová zóna)
  Zájezdy do Maďarska na dovolena.cz od STUDENT AGENCY

  Počasí a podnebí v Maďarsku

  Maďarsko má kontinentální podnebí s chladnými zimami a teplými léty. Průměrná teplota v lednu, nejchladnějším měsíci, je kolem -2°C a v červenci, nejteplejším měsíci, se průměrná teplota pohybuje kolem 22°C. Země má poměrně vysokou srážkovost, především v letních měsících. Průměrný roční úhrn srážek se pohybuje kolem 600 mm. V zimě může být velmi chladno a mrazivě, zejména na severu a ve vyšších polohách. V létě bývají obvyklá horká období s teplotami přes 30°C. Na jaře a na podzim jsou teploty mírnější.

  Informace o destinaci Maďarsko

  Maďarsko je středoevropská země hraničící s Rakouskem, Slovenskem, Ukrajinou, Rumunskem, Srbskem, Chorvatskem a Slovinskem. Maďarsko má rozlohu 93 030 km² a podle odhadů z roku 2021 přibližně 9,7 milionů obyvatel. Hlavním městem Maďarska je Budapešť, která je politickým, ekonomickým a kulturním centrem země. Maďarsko je parlamentní republikou, kde hlavou státu je prezident, ale výkonnou moc má premiér. Hlavními hospodářskými odvětvími jsou průmysl, zemědělství a turistika.

  Maďarsko má bohatou historii, která sahá až do 9. století, kdy sem dorazili maďarští kmenoví náčelníci. Země byla později součástí Rakousko-Uherska a v roce 1918 se stala samostatným státem. Během druhé světové války bylo Maďarsko okupováno nacistickým Německem a v roce 1949 se stalo socialistickou republikou pod vlivem Sovětského svazu. Po pádu komunismu v roce 1989 se Maďarsko stalo demokratickou zemí a v roce 2004 také stalo členem Evropské unie.

  Maďarská kultura je velmi bohatá a zahrnuje mnoho vlivů z jiných zemí, jako je například Turecko, Rakousko a Německo. Mezi nejznámější maďarské kulturní památky patří hrad Buda v Budapešti, Hortobagyi národní park a termální lázně v Hévízu. Maďarsko je také známé pro své vynikající víno, zvláště pro své červené z oblasti Egeru.

  Kuchyněv Maďarsku

  Maďarská kuchyně je plná chutí a zajímavých kombinací, které ji řadí mezi nejoblíbenější kuchyně na světě. Mezi nejlepší maďarské pokrmy patří gulyás, tradiční maďarská polévka z hovězího masa, cibule, papriky a rajčat. Dalším oblíbeným jídlem je paprikáš, tedy hovězí či vepřové v paprikové omáčce. Obvykle se podává s noky nebo knedlíky.

  Dalším oblíbeným masovým jídlem je pečené vepřové s kysaným zelím a knedlíky. Tradiční maďarské dezerty jsou velmi chutné, vyzkoušejte například zákusek Dobos torta se sladkou krémovou náplní a karamelovou polevou. A nesmíte zapomenout na ochutnávku tradičního maďarského trdelníku (tedy pokud ho už z Česka nemáte plné zuby).

  Maďarské sýry jsou také vynikající, zejména bryndza, která se používá jako hlavní ingredience v některých tradičních jídlech, jako jsou bryndzové halušky. Dalším tradičním jídlem, které byste měli ochutnat, jsou samozřejmě langoše, smažené kousky kynutého těsta s česnekovou omáčkou a zakysanou smetanou. Běžná česká kombinace kečup + sýr + česnek v Maďarsku moc populární není, nicméně na langoš můžete (stejně jako na pizzu) dát prakticky cokoliv.

  Maďarsko je také známé pro své víno, zejména červené víno z oblasti Egeru a bílé víno z Tokaje. V každém případě, pokud se chystáte do Maďarska, určitě si vychutnejte místní kuchyni a vyzkoušejte tyto vynikající pokrmy.

  Ceny v Maďarsku

  Ceny v Maďarsku jsou obecně nižší než v západních zemích Evropy. Platí se tu maďarskými forinty (HUF), přičemž 100 forintů vychází na něco málo přes 6 Kč. Potraviny jsou v Maďarsku relativně levné. Chléb stojí přibližně 300-400 HUF za kus, mléko 300-400 HUF za litr, sýr 1500-2500 HUF za kilogram a maso 1500-3000 HUF za kilogram. Coca-Cola stojí přibližně 250 HUF za litr, káva 1000 HUF za kilogram a víno 1000-2000 HUF za lahev.

  Ceny v restauracích jsou závislé na tom, zda jde o levnější nebo dražší podnik. Ve středně velkém městě stojí jídlo v levnější restauraci kolem 1000-1500 HUF za porci, v dražších restauracích se ceny pohybují kolem 3000-5000 HUF za porci. Voda nebo pivo v restauraci stojí přibližně 300-500 HUF za decilitr.

  Ceny ubytování se mohou lišit v závislosti na typu a kvalitě ubytování a také na lokalitě. V Budapešti stojí levnější hostel okolo 3000-5000 HUF za noc, zatímco cena za luxusní hotel může být až 50 000 HUF za noc. Mimo hlavní město jsou ceny ubytování obecně nižší.

  Vízum

  Pro pobyty do 90 dnů není vízum do Maďarska potřeba.

  Zdravotní systém a očkování

  Žádné zvláštní očkování do Maďarska nepotřebujete.

  Důležitá telefonní čísla

  112 - jednotný záchranný systém

  Státní svátky

  • Nový rok (1. ledna) - slaví se stejně jako v mnoha jiných zemích.
  • Den Sv. Štěpána (20. ledna) - Svátek založení státnosti Maďarska, který se slaví po celé zemi.
  • Velikonoční pondělí - (pohyblivý svátek) - slaví se jako křesťanský svátek a je to den odpočinku.
  • Svátek práce (1. května) - slaví se po celém Maďarsku, podobně jako v mnoha jiných zemích.
  • Svátek vítězství (20. srpna) - připomíná vítězství Maďarska nad Osmanskou říší a slaví se po celé zemi.
  • Den Maďarska (23. října) - připomíná revoluci a boj za svobodu a demokracii v Maďarsku, který se konal v roce 1956.
  • Vánoce (24.-25. prosince) - jako křesťanský svátek se slaví po celém Maďarsku. Kromě těchto státních svátků existují i další regionální svátky, které se slaví v různých částech země. Například 15. března je státním svátkem v Budapešti a okolí, kde se připomíná maďarské povstání v roce 1848. V oblasti Transylvánie se slaví 1. prosince jako státní svátek na počest připojení Transylvánie k Maďarsku.