STUDENT AGENCY Dovolená

Zájezdy a dovolená Budapešť 2023/24

Budapešť je krásné a fascinující město, které nabízí turistům nejlepší dovolenou v Maďarsku. Bohatá historie, architektura, kultura, umění a gastronomie spolu vytváří nezapomenutelnou atmosféru.

Pokud vás láká poznávací zájezd do Budapešti, nebudete zklamáni. Jeden z největších pokladů města je Královský palác, který se nachází na vrcholu kopce Buda a nabízí nádherný výhled na město. Další významné památky v Budapešti jsou Parlament, Rybářská bašta a synagoga na ulici Dohány, největší synagoga v Evropě.

Ty, kteří se zajímají o umění a kulturu, potěší Národní galerie nebo Maďarské národní muzeum. Muzeum umění a muzeum historie Budapešti patří mezi nejlepší muzea v zemi.

Pro relaxaci a odpočinek během dovolené v Budapešti můžete navštívit termální lázně, které jsou oblíbené turisty z celého světa. Lázně Gellért a Széchenyi jsou nejznámější a nejluxusnější lázně ve městě.

Dovolená v Budapešti je jedinečnou zkušeností. Budapešť nabízí tolik krás a zajímavostí, že se nebudete nudit ani vteřinu.

  Pro koho je vhodná dovolená v Budapešti?

  Pro milovníky historie a kultury

  Budapešť je plná památek a kulturních center, třeba hrad Buda, synagoga Dohány a různá muzea a galerie.

  Pro gurmány a pivní nadšence

  Budapešť je domovem vynikajících restaurací a pivovarů, kde si vychutnáte tradiční maďarskou kuchyni a pivo.

  Pro odpočinek s celou rodinou

  Budapešť nabízí mnoho aktivit pro rodiny. Zábavní parky, herny a termální lázně, kde si společně odpočinete.

  Zájezdy do Budapeště s vlastní dopravou

  Stahuji data

  Budapešť letecky

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou do Budapeště?

  Budapešť je plná památek, které zahrnují největší a nejkrásnější kostely, baziliky, muzea a paláce v Maďarsku. Mezi nejpopulárnější atrakce patří například maďarský parlament, který je největší budovou v zemi a nabízí nádhernou architekturu a historické artefakty.

  Budapešť je také známá pro své termální lázně, jako například lázně Gellért, Széchenyi a Rudas, které nabízejí relaxaci a terapeutické účinky. Kromě toho můžete navštívit místní parky, jako například Městský park nebo Margaretin ostrov, které nabízejí únik od městského shonu.

  Jedním z hlavních důvodů, proč stojí Budapešť za návštěvu, je i místní kuchyně. Maďarská kuchyně nabízí unikátní směsici vlivů z celé Evropy, což z ní činí jednu z nejrozmanitějších a nejchutnějších kuchyní světa. Návštěvníci mohou ochutnat tradiční jídla, jako oblíbený guláš, langoš nebo (u nás nechvalně proslulý) trdelník. Vyzkoušet doporučujeme i místní širokou škálu restaurací a kaváren.

  Proč jet na dovolenou do Budapeště

  Tipy na výlety v Budapešti

  Budapešť, hlavní město Maďarska, je jedno z nejkrásnějších měst ve střední Evropě, které je plné památek a turistických atrakcí.

  Mezi nejpopulárnější místa patří například Rybářská bašta, jedno z nejkrásnějších míst v Budapešti s úchvatným výhledem na Dunaj a panorama města.

  Kromě toho stojí za to navštívit maďarský parlament, největší budovu v zemi, která nabízí návštěvníkům nádhernou architekturu a historické artefakty.

  Dalšími oblíbenými památkami jsou římskokatolická bazilika svatého Štěpána, největší kostel v Budapešti, a maďarské národní muzeum, které nabízí rozsáhlou sbírku historických artefaktů. Pokud máte rádi umění, můžete navštívit maďarskou národní galerii, která obsahuje největší sbírku maďarského umění v zemi.

  Budapešť je známá pro své termální lázně. Lázně Gellért, Széchenyi a Rudas patří mezi nejoblíbenější a nejstylovější, a nabízejí relaxaci a terapeutické účinky. Kromě toho můžete navštívit místní parky, jako například Městský park nebo Margaretin ostrov, které nabízejí únik od městského shonu.

  Tipy na výlety v Budapešti od dovolena.cz

  Počasí a podnebí v Budapešti

  Maďarsko má kontinentální podnebí s chladnými zimami a teplými léty. Průměrná teplota v lednu, nejchladnějším měsíci, je kolem -2°C a v červenci, nejteplejším měsíci, se průměrná teplota pohybuje kolem 22°C.

  Země má poměrně vysokou srážkovost, především v letních měsících. Průměrný roční úhrn srážek se pohybuje kolem 600 mm. V zimě může být velmi chladno a mrazivě, zejména na severu a ve vyšších polohách. V létě bývají obvyklá horká období s teplotami přes 30°C. Na jaře a na podzim jsou teploty mírnější.

  Počasí a podnebí v Budapešti

  Základní informace

  Stát: Maďarsko
  Hlavní město: Budapešť
  Jazyk: maďarština
  Orientační délka letu z ČR: cca 1 hodina
  Používané jazyky: angličtina
  Mezinárodní předvolba: + 36
  Napětí el. proudu: 220 V, C, F, daptér není nutný
  Časové pásmo: UTC+1 (Stejné časová zóna)
  Zájezdy do Maďarska na dovolena.cz od STUDENT AGENCY

  leden

  1 °C

  únor

  4 °C

  březen

  10 °C

  duben

  17 °C

  květen

  22 °C

  červen

  26 °C

  červenec

  28 °C

  srpen

  27 °C

  září

  23 °C

  říjen

  16 °C

  listopad

  8 °C

  prosinec

  4 °C

  Informace o destinaci Budapešť

  Budapešť je hlavní město Maďarska a leží v srdci Evropy, na soutoku řek Dunaj a Bílá voda. Město má více než 1,7 milionu obyvatel a je kulturním, hospodářským a politickým centrem země. Budapešť je také jedním z nejvýznamnějších turistických cílů ve střední Evropě. Město se skládá z dvou částí - Budy a Pestu, oddělených řekou Dunaj. Buda je kopcovitá část města, která nabízí krásné historické památky a výhledy na řeku a město. Na druhé straně Pest je rovinatá část města, kde se nacházejí hlavní obchodní a turistické oblasti.

  Budapešť má bohatou historii, která sahá až do římské doby. V průběhu staletí byla městem různých vládců a kultur, což se odráží v architektuře a kulturním dědictví města. Budapešť je také známá pro své termální lázně, které jsou důležitou součástí maďarské kultury.

  Kuchyně v Maďarsku

  Maďarská kuchyně je plná chutí a zajímavých kombinací, které ji řadí mezi nejoblíbenější kuchyně na světě. Mezi nejlepší maďarské pokrmy patří gulyás, tradiční maďarská polévka z hovězího masa, cibule, papriky a rajčat. Dalším oblíbeným jídlem je paprikáš, tedy hovězí či vepřové v paprikové omáčce. Obvykle se podává s noky nebo knedlíky.

  Dalším oblíbeným masovým jídlem je pečené vepřové s kysaným zelím a knedlíky. Tradiční maďarské dezerty jsou velmi chutné, vyzkoušejte například zákusek Dobos torta se sladkou krémovou náplní a karamelovou polevou. A nesmíte zapomenout na ochutnávku tradičního maďarského trdelníku (tedy pokud ho už z Česka nemáte plné zuby).

  Maďarské sýry jsou také vynikající, zejména bryndza, která se používá jako hlavní ingredience v některých tradičních jídlech, jako jsou bryndzové halušky. Dalším tradičním jídlem, které byste měli ochutnat, jsou samozřejmě langoše, smažené kousky kynutého těsta s česnekovou omáčkou a zakysanou smetanou. Běžná česká kombinace kečup + sýr + česnek v Maďarsku moc populární není, nicméně na langoš můžete (stejně jako na pizzu) dát prakticky cokoliv.

  Maďarsko je také známé pro své víno, zejména červené víno z oblasti Egeru a bílé víno z Tokaje. V každém případě, pokud se chystáte do Maďarska, určitě si vychutnejte místní kuchyni a vyzkoušejte tyto vynikající pokrmy.

  Ceny v Maďarsku

  Ceny v Maďarsku jsou obecně nižší než v západních zemích Evropy. Platí se tu maďarskými forinty (HUF), přičemž 100 forintů vychází na něco málo přes 6 Kč. Potraviny jsou v Maďarsku relativně levné. Chléb stojí přibližně 300-400 HUF za kus, mléko 300-400 HUF za litr, sýr 1500-2500 HUF za kilogram a maso 1500-3000 HUF za kilogram. Coca-Cola stojí přibližně 250 HUF za litr, káva 1000 HUF za kilogram a víno 1000-2000 HUF za lahev.

  Ceny v restauracích jsou závislé na tom, zda jde o levnější nebo dražší podnik. Ve středně velkém městě stojí jídlo v levnější restauraci kolem 1000-1500 HUF za porci, v dražších restauracích se ceny pohybují kolem 3000-5000 HUF za porci. Voda nebo pivo v restauraci stojí přibližně 300-500 HUF za decilitr.

  Ceny ubytování se mohou lišit v závislosti na typu a kvalitě ubytování a také na lokalitě. V Budapešti stojí levnější hostel okolo 3000-5000 HUF za noc, zatímco cena za luxusní hotel může být až 50 000 HUF za noc. Mimo hlavní město jsou ceny ubytování obecně nižší.

  Vízum do Maďarska

  Pro pobyty do 90 dnů není vízum do Maďarska potřeba.

  Zdravotní systém a očkování

  Žádné zvláštní očkování do Maďarska nepotřebujete.

  Důležitá telefonní čísla

  112 - jednotný záchranný systém

  Státní svátky v Maďarsku

  • Nový rok (1. ledna) - slaví se stejně jako v mnoha jiných zemích.
  • Den Sv. Štěpána (20. ledna) - Svátek založení státnosti Maďarska, který se slaví po celé zemi.
  • Velikonoční pondělí - (pohyblivý svátek) - slaví se jako křesťanský svátek a je to den odpočinku.
  • Svátek práce (1. května) - slaví se po celém Maďarsku, podobně jako v mnoha jiných zemích.
  • Svátek vítězství (20. srpna) - připomíná vítězství Maďarska nad Osmanskou říší a slaví se po celé zemi.
  • Den Maďarska (23. října) - připomíná revoluci a boj za svobodu a demokracii v Maďarsku, který se konal v roce 1956.
  • Vánoce (24.-25. prosince) - jako křesťanský svátek se slaví po celém Maďarsku. Kromě těchto státních svátků existují i další regionální svátky, které se slaví v různých částech země. Například 15. března je státním svátkem v Budapešti a okolí, kde se připomíná maďarské povstání v roce 1848. V oblasti Transylvánie se slaví 1. prosince jako státní svátek na počest připojení Transylvánie k Maďarsku.