STUDENT AGENCY Dovolená

Zájezdy a dovolená Kypr 2023/24

Dovolená na Kypru je sázkou na jistotu a zárukou dokonalého odpočinku. Kypr bývá často nazýván jako Afroditin ostrov, tedy ostrov lásky, a můžete nám věřit, že si ho zamilujete i vy.

Největšími lákadly, za kterými sem jezdí rodiny s dětmi i páry, jsou jemný písek na bělostných plážích, čisté a teplé moře a slunečné počasí. Dovolená na Kypru all inclusive vám ušetří spoustu starostí a vy si tak můžete vychutnat pohodu a klid na ostrově.

Vidět a zažít toho během svého zájezdu na Kypr ale samozřejmě můžete mnohem více. Projděte se nádhernou přírodou, objevujte historické památky a ochutnávejte rozmanitou kuchyni. Nepřehlédnutelné krásy Kypru na vás čekají na každém kroku. Dovolená na jižním Kypru vás okouzlí klasickou řeckou architekturou a temperamentem, na severním Kypru na vás zase dýchne atmosféra orientu.

Hlavním lákadlem zůstává pobřeží s nádhernými bělostnými plážemi a průzračným mořem. Neváhejte a vydejte se na dovolenou na ostrov Kypr.

  Pro koho je vhodná dovolená na Kypru?

  Pro ty, kteří rádi objevují

  Kypr je nádherný a rozmanitý ostrov, kde se střetává evropská a orientální kultura. Na každém kroku vás čeká něco zajímavého.

  Pro ty, kteří milují moře

  Ať už pojedete za mořem na severní nebo jižní Kypr, zaručujeme vám, že si zamilujete jeho pláže a křišťálově čisté moře. Slunce tu navíc hřeje celý rok.

  Pro milovníky lenošení

  Dovolena na ostrově má nenapodobitelné kouzlo. Stačí se uvelebit na lehátku a užít si slunce, jemný písek, palmy a osvěžující moře.

  Nejoblíbenější lokality Kypru

  Ostrov Kypr ležící ve Středozemním moři byl dříve jedním celkem, nyní je ale rozdělený na dvě části. Na severu je to turecká část, na jihu pak řecká část.

  Jižní část patří do Evropské unie, proto vám ke vstupu postačí pouze občanský průkaz, ke vstupu do severní části , už ale budete potřebovat pas platný minimálně šest měsíců po návratu. Každá část Kypru se liší svými zvyky i mentalitou lidí, co ale mají společné, jsou krásné pláže. Obzvláště na severu na vás čekají romantické pláže téměř bez turistů.

  Nikósie (Lefkosa) je jediným hlavním městem, které je hranicí, tzv. zelenou linií, rozděleno mezi dva státy. Nikósie je však zajímavá i v mnoha dalších ohledech. Najdete tu třeba historické město, kde se nachází významný arcibiskupský palác nebo Katedrála svaté Sofie. Nechybí tu ani tradiční tržiště či spousta podniků s typickými pokrmy i kouzelnou atmosférou.

  Budete-li mít tu možnost, udělejte si výlet také do národního parku Akamas, který leží na severovýchodě ostrova. Skalnaté území s mnoha kaňony si můžete projít po dobře značených stezkách. Při tom si všimnete mnoha druhů rostlin, z nichž některé rostou pouze na tomto jediném místě. Ze zvířat tu můžete narazit na netopýry, lišky, ježky i mořské želvy. Výlet za poznáním kyperské přírody bude bavit děti i dospělé.

  Zájezdy na Kypr

  Stahuji data

  Nejlépe hodnocené zájezdy na Kypr

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou na Kypr?

  Ostrov Kypr ležící ve Středozemním moři byl dříve jedním celkem, nyní je rozdělený na dvě části. Na severu je to turecká část, na jihu pak řecká část. Každá část Kypru se liší svými zvyky i mentalitou lidí. Co ale mají společné, jsou krásné pláže. Obzvláště na severu na vás čekají romantické pláže téměř bez turistů. Ačkoliv je rozloha Kypru poměrně malá, zajímavými památkami se to tu jenom hemží. Naleznete tu objekty, které vás vrátí v čase do doby neolitu, antiky nebo třeba gotiky. I novodobá architektura si ale jistě najde svoje příznivce.

  Kypr je zaslíbený také všem nadšeným sportovcům. V zimě tu můžou současně lyžovat v horách a koupat se ve vlnách moře, v létě zase vyzkouší místní golfová hřiště a tenisové kurty. Návštěvníci hotelových komplexů se mohou těšit také na mnoho druhů vodních radovánek, které oživí běžné dny strávené na pláži. Návštěvníci míří na Kypr zejména v letních měsících, pokud se ale plánujete vydat především za bohatou historií a objevováním zachovalých památek, můžete na Kypr vyrazit v podstatě kdykoliv, příjemné teploty tady mají celoročně. Mezi nejnavštěvovanější místa na ostrově patří Larnaka, Pafos, Ayia Napa a samozřejmě hlavní město Nikósie.

  Budete-li mít tu možnost, udělejte si výlet také do národního parku Akamas, který leží na severovýchodě ostrova. Skalnaté území s mnoha kaňony si můžete projít po dobře značených stezkách. Při tom si všimnete mnoha druhů rostlin, z nichž některé rostou pouze na tomto jediném místě. Ze zvířat tu můžete narazit na netopýry, lišky, ježky i mořské želvy. Výlet za poznáním kyperské přírody bude bavit děti i dospělé.

  Základní informace

  Stát: Kypr
  Hlavní město: Nikósie
  Jazyk: řečtina (jih), turečtina (sever)
  Orientační délka letu z ČR: 3,5 hodiny
  Používané jazyky: angličtina
  Mezinárodní předvolba: + 357 (jih), +90 (sever)
  Napětí el. proudu: 240 V, zásuvky typu G s 3 obdélníkovými hroty
  Časové pásmo: UTC+2 (+1h oproti ČR)
  Dovolená Kypr

  Počasí a podnebí na Kypru

  Kypr bývá označován jako „ostrov slunce“, aby také ne, když tu mají více než 300 slunečných dní v roce. Počasí je typicky středomořské, teplá a suchá léta se střídají s mírnými zimami, kdy i častěji prší.

  V létě teploty vzduchu šplhají i nad 30 °C a voda dosahuje až sedmadvacet. Tohle období je ideální pro milovníky klasického lenošení na pláži. Pokud vás ale více než opalování lákají kyperské památky, doporučujeme vyrazit na Kypr v době mimo hlavní sezónu. Měsíce jako květen, červen, září nebo říjen slibují příjemné teploty přesahující dvacet stupňů, to jsou dle nás ideální podmínky pro prozkoumávání každého koutu ostrova Kypr.

  leden

  15 °C

  únor

  16 °C

  březen

  17 °C

  duben

  22 °C

  květen

  25 °C

  červen

  28 °C

  červenec

  31 °C

  srpen

  31 °C

  září

  27 °C

  říjen

  25 °C

  listopad

  22 °C

  prosinec

  17 °C

  Informace o destinaci Kypr

  Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři, nachází se asi 110 kilometrů jižně od Turecka a přibližně 120 kilometrů západně od syrského pobřeží. Z geografického hlediska patří Kypr do Asie, kulturně však náleží spíše k Evropě.

  Na Kypr se dá cestovat v podstatě pouze letecky, z České republiky se doba letu pohybuje okolo tří a půl hodiny. Co by vás mohlo překvapit, pokud byste se na Kypru rozhodli vypůjčit si auto a procestovat ostrov, je to, že se zde jezdí po levé straně. Pokud si ale na řízení sami netroufáte, můžete se po ostrově přepravovat také autobusem.

  Kuchyně na Kypru

  Jedním z nejoblíbenějších pokrmů na Kypru je meze, což je několik malých jídel podávaných formou rautu na jednom talíři. Tato jídla mohou zahrnovat takové pochoutky jako tzatziki, dolmades (plněné vinné listy), falafel (smažené cizrnové kuličky) a souvlaki (grilované kousky masa na špejli). Na Kypru se vůbec nejčastěji setkáte s grilovaným masem a rybami. Jednou z nejoblíbenějších pochoutek je gyros, což je grilované maso, většinou jehněčí nebo kuřecí, marinované v koření, jako jsou česnek, olivový olej a citronová šťáva. Souvlaki i gyros jsou servírovány s místním chlebem pita a tzatziki.

  Ceny na Kypru

  Na jihu ostrova se platí eurem, do severní části si s sebou přivezte tureckou liru, popřípadě také eura, která tu pak vyměníte za liry. Ve větších obchodech, hotelech i restauracích můžete běžně zaplatit kartou. Obecně jsou ceny na severu o něco nižší než na jihu. Doporučujeme také nakupovat potraviny na tradičních trzích, tyto produkty jsou velice kvalitní, ale přesto levné. Na trzích narazíte i na zajímavé suvenýry, například keramiku, šperky nebo výrobky ze dřeva.

  Vízum na Kypr

  Od roku 1983, kdy Turecká republika severního Kypru vyhlásila nezávislost, je Kypr rozdělen na dvě části – řeckou a tureckou. Každá část má svoje vlastní podmínky vstupu.

  Do řecké části, která je součástí EU, mohou občané ČR cestovat s platným cestovním pasem nebo průkazem totožnosti. V případě, že cestujete na tureckou část, je nutné mít platný cestovní pas s délkou platnosti minimálně 6 měsíců od data příjezdu.

  Více informací o vstupních formalitách na Kypr

  Zdravotní informace / očkování

  Pro cestování na Kypr není vyžadováno žádné speciální očkování. Další informace o zdravotní péči na Kypru naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

  Důležitá telefonní čísla:

  • Policie: 112
  • První pomoc: 112
  • Hasiči: 112
  • Informace o nonstop lékárnách: 11892

  Státní svátky na Kypru:

   1. leden – Nový rok
   1. leden – Svátek tří králů (Epiphany Day)
   1. březen – státní svátek Řecka – Den nezávislosti
   1. duben – Den boje za nezávislost Kypru
   1. květen – Svátek práce
   1. srpen – Nanebevzetí P. Marie (Assumption)
   1. říjen – Den nezávislosti Kypru – státní svátek Kyperské republiky
   1. říjen – státní svátek Řecka – „Ne" den – připomenutí řeckého odmítnutí italského ultimata a odporu proti invazi v roce 1940
   1. prosinec – Vánoce
   1. prosinec – Boxing day

  Pohyblivé státní svátky:

  • Zelené pondělí (50. den před Velikonocemi řecké ortodoxní církve)
  • Velký pátek – Epitaph
  • Velikonoční pondělí
  • Svatodušní pondělí – Kataklysmos