STUDENT AGENCY Dovolená

Zájezdy a dovolená Maroko 2023/24

Vaše dokonalá dovolená v Maroku čeká! Vysoké vrcholy pohoří Atlas, v zimě pokryté sněhem, pouštní krajina, nekonečné pláže, bohatá kultura nádherných královských měst i původní berberské osady, to vše a mnohem více vás čeká na vašem zájezdu do Maroka. I když je Maroko od Evropy odděleno jen úzkým Gibraltarským průlivem, po přistání se okamžitě ocitnete v pravém Orientu.

Pokud se chcete mezi radovánkami v moři i něco dozvědět, zvolte poznávací zájezd do Maroka. Královská města Fès, Meknes, Rabat a Marakéš jsou středem arabsko-islámského umění a kultury, která sahá více než 1 000 let zpět. Na jihu země najdete mohutné hrady, hliněné vesnice postavené válčícími berberskými kmeny i překrásné oázy. Krajina na pobřeží je zcela odlišná. Pobřeží Středozemního moře je hornaté a plné zalesněných svahů, před kterými se rozkládají malebné, útesy lemované zátoky.

Podél atlantického pobřeží najdete zejména široké písečné pláže a nápadné bílé přístavy ležící mezi městy. Co takhle dovolená v Maroku all inclusive? V marockém Agadiru si můžete vybrat z nespočtu hotelů a restaurací slibujících nezapomenutelnou dovolenou. A pokud chcete ušetřit, stačí si vybrat zájezd do Maroka last minute.

  Pro koho je vhodná dovolená v Maroku?

  Pro milovníky různorodých kultur

  Maroko je díky svým evropským vlivům jedinečné jak kulturou, tak architekturou, zvyky a gastronomií. Úžasná kombinace pro jedinečnou dovolenou.

  Pro ty, kteří hledají něco nového

  Maroko není příliš vytíženou turistickou destinací a proto se nemusíte obávat přeplněných pláží a ruchu. Budete tak mít dost prostoru i času na sebe i své blízké.

  Pro nadšené dobrodruhy a cestovatele

  Maroko toho nabízí opravdu hodně, od prosluněných pláží přes vrcholy hor, starodávná města a karavany na velbloudech přes vyprahlou poušť Sahary k oázám.

  Nejlepší lokality Maroka

  Při svých toulkách Marokem určitě nesmíte minout Agadir, moderní turistické město s resorty, plážemi i kulturním městským životem. Luxusní hotelové komplexy se hodí pro celou rodinu i zamilované páry. Hlavní zlatavá pláž, která má tvar půlkruhu a obvykle tak bývá chráněna před poryvy větru, je perfektním místem pro koupání a relax na slunci.

  Marakéš, nekorunované hlavní město jižního Maroka, je obklopeno pouští i vrcholky Vysokého Atlasu. Místo s naprosto jedinečnou uchvacující atmosférou. Milujete historii a klasické filmy? Pak si nesmíte nechat ujít legendární Casablancu, barevné a živé přístavní město a dějiště stejnojmenného hollywoodského velkofilmu. Mísí se zde orient s vlivy francouzské architektury a určitě vás okouzlí prozkoumávání úzkých uliček starého města s cihlovými domky.

  Zájezdy do Maroka

  Stahuji data

  Nejlépe hodnocené zájezdy do Maroka

  Stahuji data

  All inclusive zájezdy do Maroka

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou do Maroka?

  V Maroku najdou vše, co si jen mohou přát milovníci klasické dovolené u moře i aktivní cestovatelé. Ideální podmínky pro vodní sporty jsou zejména podél západního pobřeží Maroka. Pro nadšené plavce se doporučuje spíše pobřeží Středozemního moře.

  Atlantický oceán zase nabízí skvělé podmínky pro windsurfing a surfing. Nesčetná zákoutí pohoří Atlas můžete prozkoumat pěšky, na horském kole, hřbetu koně či velblouda nebo v pronajatých automobilech. Na jaře, když roztaje sníh, je také skvělá příležitost pro rafting na divokých horských řekách.

  Rekreační střediska pak nabízejí možnost hrát golf i tenis. Maroko, to jsou zkrátka nevšední zážitky i exotika za výhodné ceny, obzvláště last minute nabídky dovolené v Maroku vychází opravdu levně.

  Základní informace

  Stát: Maroko
  Hlavní město: Rabat
  Jazyk: arabština, berberština
  Orientační délka letu z ČR: 5 hodin
  Používané jazyky: francouzština
  Mezinárodní předvolba: + 212
  Měna: MAD
  Napětí el. proudu: 220 V, dvoukolíkové zásuvky typu C a E
  Časové pásmo: UTC (-1h oproti ČR)
  Dovolená Maroko

  Počasí a podnebí v Maroku

  Maroko je zemí s velmi rozmanitou krajinou, což ovlivňuje také zdejší podnebí. Při pobřeží Maroka panuje subtropické klima, můžete tu proto očekávat teplá a suchá léta střídající se s mírnými zimami. Průměrné teploty vzduchu se v létě pohybují okolo třiceti stupňů, teplota vody kolem 25 °C. Ve vnitrozemské části, kde se nachází pohoří Atlas, je podnebí vysokohorské. V zimních měsících tu teploty sahají i pod bod mrazu, častěji zde prší a někdy i sněží. Na jihu leží pouště, kde jsou typická velká horka a sucha. Pokud míříte na dovolenou plnou koupání a opalování, vydejte se do Maroka v létě, popřípadě z kraje podzimu. V létě je nejlepší vyrazit také do hor, protože v tuto dobu tu tak často neprší. K procestování země bude ideální konec jara nebo začátek podzimu, kdy panují příjemné teploty přes 20 °C.

  leden

  17 °C

  únor

  18 °C

  březen

  18 °C

  duben

  20 °C

  květen

  21 °C

  červen

  23 °C

  červenec

  25 °C

  srpen

  26 °C

  září

  25 °C

  říjen

  23 °C

  listopad

  20 °C

  prosinec

  18 °C

  Všeobecné informace o Maroku

  Maroko ležící na severozápadě Afriky sousedí na východě s Alžírskem, na jihu se Západní Saharou a na severu s Ceutou a Melillou.

  V Maroku se nachází pohoří Atlas, které prochází zemí od jihozápadu až po severozápad, část území zabírá také poušť Sahara. Od Evropy je Maroko odděleno slavným Gibraltarským průlivem.

  V Maroku žije asi 35 milionů obyvatel, většinu z nich tvoří Arabové, Berbeři a Haratinové. Úředními jazyky je arabština a od roku 2011 i berberština. Poměrně rozšířená je zde také francouzština a španělština. Administrativně se země člení do 12 regionů, hlavním městem je Rabat, dalším významnými městy jsou Casablanca nebo Marakéš.

  Místní kuchyně

  Marocká kuchyně je pastvou pro všechny smysly. Jídla tradičně obsahují mnoho druhů koření, zeleninu a samozřejmě kuskus, ten je tu asi nejoblíbenější potravinou. Obvyklé menu začíná exotickými saláty či vydatnou polévkou Harrira, která se připravuje z čočky, cizrny a rýže.

  Typickým hlavním jídlem je tajine, kousky masa podávané se zeleninou, nebo mechoui, skopové maso opékané na rožni, které je před podáváním namočeno do směsi kmínu a soli. Sladkou tečkou jsou různé druhy pečiva, oříšky nebo turecký med.

  Národním nápojem je silný a velmi sladký mátový čaj. V islámských zemích je alkohol oficiálně zakázán, i když Maroko vyrábí své vlastní červené a růžové víno nebo pivo.

  Turisté, kteří chtějí ochutnat některé z typických místních pokrmů, by si neměli nechat ujít návštěvu pravé marocké restaurace, kde probíhají hostiny za doprovodu hudby. Chutné a čerstvé potraviny pak nejlépe pořídíte na místních trzích.

  Ceny v Maroku

  V Maroku je levně, a to opravdu dost levně. Vše tu seženete v přepočtu za pár korun. Platí se tu dirhamy, které si vyberte na letišti nebo v bankomatech u banky nebo pošt, protože v Maroku nejsou moc populární eura ani dolary. Zaplatit kartou tu je také často problém, přijímají je pouze velké obchody, restaurace a hotely, takže nic nepodceňte a mějte dirhamy v hotovosti. Více peněz si musíte připravit v případě návštěv památek a muzeí. Ty jsou primárně cíleny na turisty, čemuž odpovídají i ceny, nicméně marocká historie je opravdu neuvěřitelně bohatá a seznámit se s ní rozhodně doporučujeme. V Maroku jsou populární výlety do pouště a k pohoří Atlas na velbloudech, což je rovněž turistická atrakce za adekvátní turistickou cenu - v přepočtu kolem patnácti stovek.

  Víza do Maroka

  Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum, pokud délka jejich pobytu nepřesáhne 3 měsíce. Zrušení vízové povinnosti pro občany ČR je v platnosti od 1. 1. 2005 bez rozlišení účelu pobytu.

  Pro vstup do země potřebují občané ČR cestovní pas s platností nejméně 3 měsíců od vstupu na marocké území. Více informací o vstupních formalitách do Maroka

  Zdravotní informace / očkování

  Při cestování do Maroka není povinné žádné očkování. Mezi doporučená očkování patří:

  • hepatitida A – očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem
  • břišní tyfus – očkování 1 dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem

  Další informace o zdravotní péči v Maroku naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR .

  Důležitá telefonní čísla:

  • Policie: 19
  • První pomoc: 15
  • Hasiči: 15
  • Královské četnictvo: 177
  • Lékařská pohotovost: 141

  Státní svátky v Maroku:

   1. Leden – Nový rok
   1. březen – Korunovace Hassana II.
   1. květen – Svátek práce
   1. květen – Referendum o plnoletosti korunního prince při dosažení 16 let
   1. červenec – Narozeniny Hassana II.
   1. srpen – Slib věrnosti Baia Sahraouisů v Dakhle Hassanu II.
   1. srpen – Vypovězení Mohammeda V. do exilu
   1. srpen – Oslava narozenin korunního prince Sidi Mohammeda
   1. listopad – Marche Verte („Zelený pochod”) do Západní Sahary
   1. listopad – Svátek nezávislosti

  Náboženské svátky:

  • Moharemm – začátek islámského roku (1 den)
   1. Moharemm – svátek Achoura (1 den)
  • Aid el-Maoulid – narozeniny proroka Muhammada (2 dny)
  • Aid el-Fitr – svátek ukončení půstu (2 dny)
  • Aid el-Adha – svátek oběti (2 dny)
  • Poražení skopce na památku Abrahámovy oběti – (2 dny)