STUDENT AGENCY Dovolená

Dovolená Bulharsko 2023

Nádherné Bulharsko patří mezi nejnavštěvovanější evropské destinace. Letní dovolenou si sem jezdí užívat rodiny s dětmi, aktivní senioři i zamilované páry. Mezi proslulá letoviska v Bulharsku patří především Primorsko, Slunečné pobřeží a Zlaté písky. Všechna jsou známá svými dlouhými písčitými plážemi s pozvolným vstupem do moře, velkými aquaparky i atraktivními místy vhodnými pro výlety.

Bulharsko má co nabídnout milovníkům lenošení na pláži i těm, kteří hledají aktivní dovolenou. Za návštěvu stojí zásluhou svojí kultury, přírody i skvělé kuchyni, kterou servírují vždy pohostinní obyvatelé. A nejlepší na tom je, že zájezdy do tohoto dovolenkového ráje můžete pořídit opravdu levně, obzvláště pokud si vyberete z last nebo first minute nabídek.

  Proč jet na dovolenou do Bulharska

  Bulharsko leží na jihovýchodě Evropy při pobřeží Černého moře, dovolená v této destinaci je mezi turisty stále jednou z nejpopulárnějších. Bulharsko je totiž ideálním místem pro pohodovou rodinnou dovolenou s malými dětmi, zároveň cenově dostupné pro mladé studenty a také odpočinkové pro seniory.

  V posledních letech tu roste počet hotelů s nabídkou bohatého all inclusive, které přijde k chuti všem, co si nedokážou svoji dovolenou představit bez stálého přísunu vynikajícího jídla.

  Další možností ubytování v Bulharsku jsou také útulné apartmány, kde si můžete uvařit sami, nebo zvolit třeba polopenzi. Po jídle je ale vhodný čas na vynaložení nějaké námahy.

  Milovníkům sportu můžeme slíbit, že v Bulharsku určitě nebudou zahálet. Možnost potápění, surfování, vodního lyžování, plachtění nebo paraglidingu patří ke standardní nabídce každého přímořského letoviska, navíc jsou tu ideální podmínky pro trekking.

  Rozmanitou místní krajinu můžete poznávat také na kole nebo z hřbetu koně. V Bulharsku najdete i několik aquaparků, které zajisté nadchnou nejen děti. Kromě nádherných letovisek Bulharsko nabízí také kulturní a přírodní zajímavosti, které byste neměli minout. Doporučujeme navštívit některý z národních parků či rezervací, například pohoří Pirin s dechberoucími výhledy, jezery a hlubokými kaňony nebo přírodní rezervaci Ropotamo nacházející se při březích stejnojmenné řeky.

  Turisté, kteří se raději kochají architekturou, budou zase obdivovat zdejší kláštery, jako je Aladža – skalní klášter jen několik kilometrů od Zlatých písků, nebo mohou navštívit tradiční vesničky a města, ve kterých se to jenom hemží zajímavými památkami. Jedním z nich je historické městečko Nesebar, jež je dokonce zapsáno na seznamu památek UNESCO.

  Pro cestování na dovolenou do Bulharska můžete zvolit auto, autobus i vlak. Nejpohodlnější variantou je však samozřejmě letadlo. Letecky se z České republiky do Bulharska přepravíte asi za dvě hodinky, významná letiště jsou v Sofii, Burgasu a Varně. Cesta autem nebo autobusem může zabrat i 24 hodin, zhruba stejný čas vám zabere i jízda vlakem, u něj však můžete využít pohodlí spacích vozů.

  Platidlem v Bulharsku je lev, jehož kurz vůči koruně je 13 - 14 Kč. Doporučujeme cestovat do země s již vyměněnými penězi a vyhnout se tamním směnárnám, které často nastavují nevýhodné kurzy. Ve většině lepších restaurací, hotelech a půjčovnách automobilů akceptují také platební karty, není to však pravidlem, proto je lepší vždy mít u sebe alespoň nějakou hotovost. Ceny jsou zde ale opravdu přijatelné, proto v Bulharsku můžete strávit levnou dovolenou plnou skvělých zážitků.

  Dovolená Bulharsko | STUDENT AGENCY

  Počasí a podnebí v Bulharsku

  V Bulharsku, kde panuje mírné kontinentální podnebí, zažijete tradiční letní dovolenou se vším všudy. Nejdéle zde slunce svítí v měsících od června do srpna, průměrné teploty v tuto dobu dosahují třicítky.

  Na začátku sezóny bývá moře ještě chladnější, během léta se ale na mělkých plážích rychle ohřívá až k 28 stupňům, příjemnou teplotu si pak drží skoro až do poloviny října.

  Pro zájezdy na poznávání historie a přírodních krás Bulharska jsou ideální měsíce duben, květen a září, kdy panují příjemné teploty. Chladné a vlhké zimy nejsou pro turisty úplně příznivé, i když mohou do Bulharska vyrazit i na lyže.

  Dovolená Bulharsko | STUDENT AGENCY

  Bulharská kuchyně

  Bulharská kuchyně je plná rozmanitých chutí i vůní a objevíte v ní vlivy turecké nebo balkánské kuchyně. Místní pokrmy jsou považovány za jedny z nejzdravějších v Evropě, Bulhaři si ale před jejich konzumací většinou neodpustí aperitiv v podobě tradičního likéru rakija.

  V typických jídlech jsou zastoupeny velké porce zeleniny, mléčných výrobků i masa, vše ve vysoké kvalitě. Jako předkrmy bývají většinou podávány čerstvé ovčí sýry, salámy nebo saláty. Oblíbené jsou také polévky, například fazolová polévka bob čorba, nebo okurková polévka s jogurtem nazývaná tarator.

  Milovníci masa si nejvíce pochutnají na zapečené mussace, čevapčiči nebo tradičním kebabu. Sladkou tečkou na závěr bývá sladká baklava nebo dokonale krémová zmrzlina.

  Ceny v bulharských restauracích jsou většinou nižší nebo podobné jako v Česku, proto vám doporučujeme navštívit místní autentické podniky, známe jako mechany, ve kterých ochutnáte bulharská jídla připravená podle starých receptur. Radost uděláme také pivařům, bulharské pivo se v poslední době těší velké oblibě, tak co ho zkusit porovnat s tím českým?

  Dovolená Bulharsko | STUDENT AGENCY

  Všeobecné informace o Bulharsku

  Bulharsko leží v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově, na severu sousedí s Rumunskem, na západě se Srbskem a Makedonií, na jihu s Řeckem a Tureckem, východní hranice je tvořena pobřežím Černého moře. Počet obyvatel je zhruba 7 milionů, z nich 1,2 milionu žije v hlavním městě Sofii. Bulharsko je parlamentní republika. Úředním jazykem je bulharština, ale domluvíte se tu také anglicky, německy, rusky a někde dokonce i česky.

  Bulharsko je typickou dovolenkovou zemí, kde pod hřejivými paprsky slunce na pobřeží najdete vše, co si jen můžete vysnít. Dlouhé pláže z jemného písku, moderní prázdninová střediska, romantické vesnice, ale i impozantní hory a divokou přírodu. Existuje velmi dobrý důvod, proč místní přímořská letoviska nesou názvy jako Slunečné pobřeží nebo Zlaté písky. Zdejší pláže a množství léčivých minerálních pramenů okouzlí každého. Bulhaři jsou velmi hrdí zejména na svoji bohatou kulturu, která byla po staletí udržována a zachovávána v mnohých místních klášterech.

  Díky velké rozmanitosti povrchu Bulharska si v této zemi přijde na své milovník jakéhokoliv sportu. Bulharsko nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku, potápění nebo třeba vodní lyžování. V horských oblastech, například v pohoří Pirin nebo Rila, se nachází také lyžařská střediska.

  Vízum

  Občan ČR může cestovat do Bulharska na základě platného cestovního pasu nebo platného občanského průkazu se strojově čitelnými údaji vydávanými po druhé polovině roku 2000. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Bulharska.

  Od 1. 1. 2007 je ze strany Bulharska uplatňován volný pohyb občanů EU. Při vstupu do Bulharska po nich již není požadováno prokazování dostatečného množství peněžních prostředků pro pobyt. Občan EU hodlající v Bulharsku pobývat déle jak 3 měsíce má povinnost dostavit se na oddělení migrační policie v místě pobytu a požádat o potvrzení o přechodném pobytu. Více informací o vstupních formalitách pro cesty do Bulharska.

  Zdravotní informace/očkování

  Očkování do Bulharska není povinné. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A - očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem. Další informace o zdravotní péči v Turecku naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

  Důležitá telefonní čísla:

  • tísňové volání: 112
  • policie: 166
  • hasiči: 160
  • lékařská pohotovost: 150
  • dopravní policie: 165
  • pomoc na silnicích: 146

  Státní svátky v Bulharsku:

   1. leden - Nový rok
   1. březen – Osvobození od osmanské nadvlády
  • Velikonoce
   1. květen – Svátek práce
   1. květen – Den sv. Jiří, svátek bulharské armády
   1. květen – Den slovanského písemnictví
   1. září – Den sjednocení
   1. září – Den nezávislosti BR
   1. listopad – Den vůdců národního obrození
  • 25.–26. prosinec – Vánoce

  Základní informace

  Stát: Bulharsko
  Hlavní město: Sofie
  Jazyk: bulharština
  Orientační délka letu z ČR: 2 hodiny
  Používané jazyky: turečtina, angličtina, ruština
  Mezinárodní předvolba: +359
  Měna: BGN
  Napětí el. proudu: 220 V
  Časové pásmo: UTC+2 (+1h oproti ČR)
  Dovolená Bulharsko | STUDENT AGENCY

  Nejlépe hodnocené zájezdy

  Stahuji data

  Oblíbená letoviska v Bulharsku

  Dovolená se STUDENT AGENCY

  Vyberte si z nabídky více než 350 českých a německých cestovních kanceláří na jednom místě. Jednotlivé nabídky zájezdů mezi sebou můžete jednoduše porovnávat a vybrat si tak tu nejvýhodnější dovolenou.

  Odlety odkudkoli

  Chcete se vydat na dovolenou z Brna, Prahy, Ostravy nebo třeba z Vídně? Žádný problém. V naší nabídce máme odlety jak z českých, tak z evropských letišť. Oblíbené jsou odlety například z Drážďan, Berlína, Katowic, Lince, Mnichova nebo Budapešti.

  Komplexní zajištění

  S námi je cestování hračkou. Postaráme se o vás od začátku do konce vaší dovolené. Poradíme s výběrem a najdeme vám zájezdy přesně podle vašich představ. Sjednáme vám pojištění za výhodné ceny, obstaráme potřebná víza a zajistíme parkování nebo třeba dopravu na letiště.

  Cestování bez starostí

  K zájezdu si můžete rezervovat také asistenční službu Travel Assistent Maxi, díky které získáte nepřetržitou asistenci na cestách s aktuálními informacemi o Covid-19, odškodném za zpoždění či zrušení letu nebo podporu při problémech se zavazadly. Spolupracujeme pouze s ověřenými cestovními kancelářemi. Máte tak vždy jistotu, že koupíte zájezd od CK, která je pojištěna proti případnému úpadku. Navíc se nemusíte bát skrytých poplatků, nabízíme zájezdy za stejné ceny jako CK.

  Souhlas s používáním cookies

  Za účelem usnadnění navigace na webu, analýzy výkonnosti webu, poskytování personalizovaného komerčního obsahu a zajišťování lepšího online uživatelského zážitku používáme vlastní soubory cookie i soubory cookie třetích stran. Chcete-li se dozvědět více informací, přečtěte si naše Zásady ochrany osobních údajů a Zásady používání souborů cookie. Všechny soubory cookie můžete přijmout tak, že kliknete na možnost “Přijmout vše” nebo nastavte své .