STUDENT AGENCY Dovolená

Dovolená a zájezdy Marsa Alam 2023/24

Toužíte po dovolené, na které si užijete klid, pohodu? Pak vynechejte turisticky nejvytíženější letoviska a vyrazte na zájezd do Marsa Alam. I tady na vás totiž čekají ta největší lákadla, která Egypt nabízí, včetně širokých pláží a průzračně čistého moře. Tou největší výhodou je, že tu budete mít mnohem více soukromí než v turisticky vytíženějších egyptských destinacích.

Vaše dovolená v egyptském Marsa Alam se ponese v klidu a naprostém odpočinku v malém letovisku na břehu Rudého moře. Ti, kteří si dovolenou neumí představit bez potápění a šnorchlování, se mohou těšit na rozmanitý barevný svět pod mořskou hladinou.

Pokud chcete skutečně bezstarostnou dovolenou zvolte zájezd do Marsa Alam all inclusive. Pro nejpříznivější ceny zájezdů hledejte v akčních nabídkách dovolenou v Marsa Alam first či last minute.

V naší nejširší nabídce zájezdů českých a německých CK na trhu najdete zájezd přesně na míru vám, ať už se chystáte do Egypta vyrazit s rodinou, s přáteli nebo na strávit romantickou dovolenou u moře ve dvou.

  Pro koho je vhodná dovolená v Marsa Alam?

  Pro milovníky podmořského světa

  Šnorchlování a potápění je v Marsa Alam vyhlášené. Kousek od pobřeží leží ostrov s vrakem lodi Hamata, který můžete celý prozkoumat.

  Pro ty, kteří mají rádi Egypt a větší klid

  Marsa Alam není nejvytíženějším egyptským letoviskem a proto tu není tolik turistů. Užijete si zde klidnější z typických pobytů v Egyptě.

  Pro nadšené cestovatele a dobrodruhy

  Marsa Alam leží jen pár desítek kilometrů o staroegyptských památek. Pokud se vydáte dál na západ, objevíte legendární město Luxor a jeho chrámy.

  Zájezdy do Marsa Alam

  Stahuji data

  Nejlépe hodnocené zájezdy do Marsa Alam

  Stahuji data

  Oblíbená místa oblasti Marsa Alam

  Město Luxor patří k místům, jejichž návštěvu byste v Egyptě neměli opomenout. Ve městě si prohlédnete chrámový komplex Karnak, na druhém břehu Nilu Údolí králů, Chrám královny Hatšepsut či Memnonovy kolosy. Během dne můžete navštívit i parfumérie, případně Papyrový institutu či Alabastrové dílny.

  Útes Samadai, přezdívaný jako Dům delfínů, je asi nejoblíbenějším místem k potápění v této oblasti. Potápěči tu mohou spatřit velkou skupinu delfínů, kteří se v blízkosti útesu často pohybují. Věřte, že setkání s těmito přátelskými savci bude nezapomenutelným zážitkem.

  Národní park Wadi El Gemal se nachází v poušti, přesto zde najdete zelenou vegetaci a také mnoho zvířat, například gazely, kozorožce i různé druhů ptáků. Název parku v překladu znamená Údolí velbloudů, proto vás asi nepřekvapí, že se tu na velbloudech můžete projet.

  V archeologické lokalitě Abú Simbel naleznete dva starověké chrámy, které byly vytesané do skály ve 13. století před naším letopočtem. Chrámy zasvěcené nejvyšším bohům patří k vyhledávaným egyptským památkám, jsou také zapsané na seznam UNESCO.

  Dovolená Marsa Alam Egypt | STUDENT AGENCY

  Proč jet na dovolenou do Marsa Alam?

  Letovisko Marsa Alam splní vaše představy o perfektní dovolené v Egyptě. Opalování na rozlehlých písčitých plážích a objevování pestrého podmořského světa v blízkosti pouště a hor zaručuje ideální dovolenkovou atmosféru.

  Pokud vás ale přece jenom pobyt na pláži omrzí, zamiřte za poznáním starověkých památek vybudovaných za dob slavných faraonů. Po jejich stopách se můžete vydat třeba k velkolepému chrámu Abu Sibel.

  Ochuzeni tu ale nebudou ani obdivovatelé přírodních zajímavostí. Mezi ty nejkrásnější patří údolí řeky Nil, kde se nachází Asuánská přehrada. Sami uvidíte, že o zážitky v letovisku Marsa Alam nebude nouze.

  Dovolená Marsa Alam Egypt | STUDENT AGENCY

  Počasí v Marsa Alam a okolí

  V egyptském letovisku Marsa Alam se ohřejete během celého roku, protože průměrné teploty se tu stabilně pohybují okolo pětadvacítky. V oblasti mají tzv. tři léta. První, trvající od března do července, láká na vysoké teploty vzduchu (často i k 40 °C) i vody (kolem 25 °C).

  Největší vedra panují v období druhého léta, v měsících od července do listopadu, kdy teploty vzduchu běžně převyšují 40 stupňů. K výletům po egyptských památkách je ideální třetí léto, kdy je větší vlhko a příjemné teploty okolo 26 °C.

  Kdy jet na dovolenou do Marsa Alam? V průběhu celého roku. Nejtepleji je zde mezi květněm a říjnem. V červenci a srpnu teploty přesahují často až 40°C. Snesitelnější počasí je od října do dubna.

  Dovolená Marsa Alam Egypt | STUDENT AGENCY

  leden

  20 °C

  únor

  22 °C

  březen

  25 °C

  duben

  29 °C

  květen

  34 °C

  červen

  34 °C

  červenec

  35 °C

  srpen

  36 °C

  září

  33 °C

  říjen

  31 °C

  listopad

  27 °C

  prosinec

  22 °C

  Základní informace

  Stát: Egypt
  Hlavní město: Káhira
  Jazyk: arabština
  Orientační délka letu z ČR: 5 hodin
  Používané jazyky: angličtina, němčina, francouzština
  Mezinárodní předvolba: + 20
  Měna: EGP
  Napětí el. proudu: 220 V, dvoukolíkové zásuvky
  Časové pásmo: UTC+2 (+1h oproti ČR)
  Dovolená Egypt

  Informace o egyptském Marsa Alam

  Stát Egypt leží v severovýchodní Africe, malou částí zasahuje také do Asie. Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem. Ze severu egyptské břehy omývá Středozemní moře, z východu Rudé moře. V Egyptě žije asi 97 milionů obyvatel, z toho bezmála 20 milionů v hlavním městě Káhiře. Hlavou státu je od roku 2014 prezident Abd al-Fattáh as-Sísí. Úředním jazykem v Egyptě je arabština, na většině míst se ale domluvíte anglicky.

  Kuchyně

  Jedním z nejoblíbenějších jídel v Marsa Alam je směs rýže, luštěnin a cizrny podávaná s omáčkou z rajčat a cibule, které se říká kushari. Další oblíbenou položkou je foul medammes, což je vařený bob obecný s cibulí, česnekem, kořením a olivovým olejem. Historie tohoto pokrmu sahá až do starověkého Egypta a dá se říct, že se jedná o velmi zásadní a důležité jídlo, které je na osídleném pobřeží Rudého moře konzumováno od nepaměti. Už jen proto ho musíte ochutnat.

  Ryby a mořské plody jsou také velkou součástí místní kuchyně. Pro milovníky masa se v Marsa Alam najdou různé druhy grilovaného masa, především kuřecí nebo hovězí kofty na špejli s rýží nebo pita chlebem. Stejně jako v ostatních muslimských zemích se ani v Egyptě nekonzumuje alkohol a místní ho mají dokonce zakázaný. Pokud si budete chtít přiťuknout, zvolte hotely a turistické restaurace, protože v běžných obchodech si nekoupíte ani pivo.

  Ceny

  V Marsa Alam platí přibližně stejné ceny jako v celém Egyptě. Vzhledem k tomu, že se jedná o menší letovisko, bývá to mimo sezónu i levněji. V Egyptě je celkově poměrně levně, ušetříte tu na jídle i dopravě po městě. Během pobytu se zaručeně setkáte s pojmem „bakšiš“, který lze přirovnat ke spropitnému, avšak v Egyptě po vás bakšiš budou chtít za různé větší či menší služby v hotelu, na letišti apod. Doporučujeme tedy mít u sebe stále nějaký menší obnos peněz. Tento zvyk je součástí arabské kultury a vychází z představy, že bohatství je požehnáním od Alláha, a že bohatí by se měli o svůj majetek dělit s ostatními.

  Měna a ceny v Egyptě

  Oficiální měnou je Egyptská libra, tu ale v českých bankách ani směnárnách většinou nedostanete. Na dovolenou do Egypta proto vyrážejte s americkými dolary nebo eury, které pak můžete vyměnit v egyptských bankách č směnárnách. Ve většině hotelů, obchodů i restaurací akceptují i platební karty, u menších obchodníků a na tržištích se ale bez hotovosti neobejdete.

  V Egyptě je poměrně levně, ušetříte tu na jídle i dopravě po městě. Během pobytu se zaručeně setkáte s pojmem „bakšiš“, který lze přirovnat ke spropitnému, avšak v Egyptě po vás bakšiš budou chtít za různé větší či menší služby v hotelu, na letišti apod. Doporučujeme tedy mít u sebe stále nějaký menší obnos peněz. Tento zvyk je součástí arabské kultury a vychází z představy, že bohatství je požehnáním od Alláha, a že bohatí by se měli o svůj majetek dělit s ostatními.

  V Egyptě se také připravte na tradiční smlouvání, které je tu téměř národním sportem. Na bazarech neboli trzích se smlouvá vždy. Obchodníci často začínají na neuvěřitelných částkách, na něž turisti občas naletí. Nebuďte jedněmi z nich a vždy navrhněte alespoň o polovinu nižší cenu, než vám nabídnou. Na trzích pak tímto způsobem můžete levně pořídit suvenýry pro sebe a své blízké. Častým vývozním artiklem je například nejrůznější koření, vodní dýmky, kožené či bavlněné zboží a v neposlední řadě všemožné sošky a jiné předměty s egyptskou tematikou.

  Víza do Egypta

  Pokud občan ČR cestuje do sinajských resortů Sharm El Sheikh, Nuwejba, Dahab či Taba, tak do 14 dní pobytu není zapotřebí víz. Pokud však chce cestovat mimo Sinaj, musí si vízum zajistit. Vízum je možné získat na egyptském velvyslanectví v Praze. Držitelé českého pasu mohou o víza žádat také při příletu na letiště. Egypt striktně trvá na dodržení 6měsíční lhůty platnosti pasu po ukončení pobytu v Egyptě. Cestující s pasy s kratší platností nebudou již v ČR na letišti odbaveni!

  I přes to, že je ke vstupu do Egypta vyžadováno vízum, nemusíte očekávat žádnou zbytečnou byrokracii. V případě turistických cest v délce maximálně 30 dnů lze vízum zakoupit i po příletu na letišti za cca 25 USD. Podmínkou k získání víza je pouze cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu ze země.

  Zdravotní informace / očkování

  Pro vstup do Egypta není povinné žádné očkování. Mezi doporučené očkování patří:

  • tetanus - zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu)
  • hepatitida A - očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem
  • hepatitida B - vysoce spolehlivá ochrana je zajištěna očkováním se 3 dávkami ve schématu 0., 1. a 6. měsíc, tj. 3. dávka by měla být podána nejpozději 10 dní před odjezdem Další informace o zdravotní péči v Egyptě naleznete na webu Ministerstva zahraničních věcí.

  Důležitá telefonní čísla:

  Předvolba: +20

  • První pomoc: 123
  • Stálá služba policie: 122
  • Turistická policie: 126
  • Hasiči v Káhiře: 125
  • Hasiči v Alexandrii: 180

  Státní svátky v Egyptě:

   1. leden – Nový rok
   1. duben – Den osvobození Sinaje
   1. květen – Svátek práce
   1. června – Den nezávislosti – ochod Britů a vyklizení zóny Suezského průplavu
   1. červenec – Den revoluce – výročí revoluce z roku 1952
   1. říjen – Den ozbrojených sil
   1. říjen – Den města Suez
   1. prosinec – Den Vítězství – vstup do Port Saidu

  Mezi největší náboženské svátky patří:

   1. leden – Koptské vánoce
  • pohyblivý svátek – Qurban Bairam – svátek poutníků
  • pohyblivý svátek – muslimský Nový rok
  • pohyblivý svátek – Mulid an-Nabi - Prorokovy narozeniny
  • pohyblivý svátek – koptský Velký pátek a Velikonoce (duben)
  • pohyblivý svátek, první pondělí po koptských velikonocích – Šam an Nessim (Národní den jara)
  • pohyblivý svátek – Ramadan Bairam – konec postního měsíce ramadánu

  Dále v Egyptě doporučujeme