STUDENT AGENCY Dovolená

Dovolená Egypt 2022

Navštivte Egypt, zemi s nekonečnými možnostmi, kde si můžete prohlížet pět tisíc let staré památky, barevný podmořský svět, vyprahlou poušť i rušný život na orientálních bazarech. To ale zdaleka není vše, Egypt je také průzračně modré Rudé moře, jemné písčité pláže, stálé teplé počasí a dostupná exotika za příznivou cenu. Ať už se vydáte do Hurghady, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikhu, určitě si svoji dovolenou užijete!

Perfektní dovolenou v Egyptě můžete pořídit za přívětivé ceny, obzvláště pokud využijete našich first minute nebo last minute nabídek. Tak se nenechejte dlouze přemlouvat a rezervujte si svoji dovolenou, nabídka ubytování je tu opravdu široká.

  Proč jet na dovolenou do Egypta

  Když se řekne Egypt, každý si v první chvíli vybaví pyramidy a další starověké památky, kterými tato země překypuje. Egypt však nabízí mnoho dalších atrakcí, například korály v Rudém moři, jež jsou rájem pro potápěče a milovníky šnorchlování.

  Na své si zde přijdou i golfisté či turisté dávající přednost aktivnímu odpočinku a poznávání před pobytem na hotelové pláži. Těm můžeme doporučit plavbu lodí po Nilu, při které zažijí spoustu nezapomenutelných okamžiků.

  Právě kolem řeky Nil vznikla jedna z prvních civilizací v dějinách lidstva, jejíž památky obdivujeme dodnes. Nejznámějšími poklady této velkolepé kultury jsou kolosální chrámy Abú Simbela v Údolí Králů, pyramidy v Gíze a velkolepý královský kult v Luxoru a Karnaku.

  Jiný svět se otevírá návštěvníkům v metropolích země, v přístavním městě Alexandria a v hlavním městě Káhiře. Už při příjezdu do Káhiry omámí vaše smysly neznámé zvuky a vůně. Právě tady se setkává Evropa, Afrika a Asie, tradice a moderní doba. Postmoderní skleněné paláce a úzké uličky s orientálními bazary, západní duch času a tradiční způsob života přebývají vedle sebe v několikamilionové Káhiře, která snad nikdy nespí.

  Egypt je ideální destinací pro cestovatele, kteří se chtějí ohřát během zimy a ujet sněhu i mrazům za sluncem. Samozřejmě je ale možné jet sem i v létě, ovšem v tuhle dobu se teploty pohybují mezi 40 až 50 °C, tudíž ne každému jsou příjemné. Milovníci tepla však budou ve svém živlu. Navíc tu nemusíte mít obavu ani ze srážek, prší tu spíše výjimečně, takže vaši dovolenou špatné počasí jen tak nezkazí.

  Dovolená v Egyptě Egyptě je zkrátka úžasná po celý rok. A co je nejlepší, tahle tropická destinace je skvěle dostupná, letecky se sem z Česka dostanete už za čtyři a půl hodiny. Vše navíc za mnohem levnější ceny, než je tomu u zájezdů do vzdálenějších exotických zemí. I přes to, že je ke vstupu do Egypta vyžadováno vízum, nemusíte očekávat žádnou zbytečnou byrokracii. V případě turistických cest v délce maximálně 30 dnů lze vízum zakoupit i po příletu na letišti za cca 25 USD. Podmínkou k získání víza je pouze cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu ze země.

  Oficiální měnou je Egyptská libra, tu ale v českých bankách ani směnárnách většinou nedostanete. Na dovolenou do Egypta proto vyrážejte s americkými dolary nebo eury, které pak můžete vyměnit v egyptských bankách č směnárnách. Ve většině hotelů, obchodů i restaurací akceptují i platební karty, u menších obchodníků a na tržištích se ale bez hotovosti neobejdete.

  V Egyptě je poměrně levně, ušetříte tu na jídle i dopravě po městě. Během pobytu se zaručeně setkáte s pojmem „bakšiš“, který lze přirovnat ke spropitnému, avšak v Egyptě po vás bakšiš budou chtít za různé větší či menší služby v hotelu, na letišti apod. Doporučujeme tedy mít u sebe stále nějaký menší obnos peněz. Tento zvyk je součástí arabské kultury a vychází z představy, že bohatství je požehnáním od Alláha, a že bohatí by se měli o svůj majetek dělit s ostatními.

  V Egyptě se také připravte na tradiční smlouvání, které je tu téměř národním sportem. Na bazarech neboli trzích se smlouvá vždy. Obchodníci často začínají na neuvěřitelných částkách, na něž turisti občas naletí. Nebuďte jedněmi z nich a vždy navrhněte alespoň o polovinu nižší cenu, než vám nabídnou. Na trzích pak tímto způsobem můžete levně pořídit suvenýry pro sebe a své blízké. Častým vývozním artiklem je například nejrůznější koření, vodní dýmky, kožené či bavlněné zboží a v neposlední řadě všemožné sošky a jiné předměty s egyptskou tematikou.

  Dovolená Egypt | STUDENT AGENCY

  Počasí a podnebí v Egyptě

  Egypt leží v subtropickém podnebném pásu a je pro něj typické celoroční horké a velmi suché klima. Srážky se vyskytují jen ojediněle, a to v zimních měsících a především na severu v oblasti Alexandrie. Na jihu naopak prší jen zřídka, v pouštních oázách pak téměř vůbec. Většinu Egypta tvoří pouště a pro ty jsou typické velké výkyvy teplot mezi dnem a nocí.

  Ideálním obdobím pro dovolenou v Egyptě je jaro a podzim, kdy teploty již šplhají k 30 °C a i moře je příjemně vyhřáté, na jaře většinou na 22 °C, na podzim až na 24 °C. V závěru jara však musíte počítat s nepříjemnými větry, tzv. Khamaseen ohlašujícími příchod horkého léta.

  I v zimních měsících jsou denní teploty vysoké a neklesají pod 20 °C. Rudé moře patří mezi tropické a teplota vody je relativně vysoká i v době, kdy u nás panují mrazy.

  Dovolená Egypt | STUDENT AGENCY

  Víza do Egypta

  Pokud občan ČR cestuje do sinajských resortů Sharm El Sheikh, Nuwejba, Dahab či Taba, tak do 14 dní pobytu není zapotřebí víz. Pokud však chce cestovat mimo Sinaj, musí si vízum zajistit.

  Vízum je možné získat na egyptském velvyslanectví v Praze. Držitelé českého pasu mohou o víza žádat také při příletu na letiště.

  Egypt striktně trvá na dodržení 6měsíční lhůty platnosti pasu po ukončení pobytu v Egyptě. Cestující s pasy s kratší platností nebudou již v ČR na letišti odbaveni!

  Dovolená Egypt | STUDENT AGENCY

  Všeobecné informace o Egyptě

  Stát Egypt leží v severovýchodní Africe, malou částí zasahuje také do Asie. Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem. Ze severu egyptské břehy omývá Středozemní moře, z východu Rudé moře. V Egyptě žije asi 97 milionů obyvatel, z toho bezmála 20 milionů v hlavním městě Káhiře. Hlavou státu je od roku 2014 prezident Abd al-Fattáh as-Sísí. Úředním jazykem v Egyptě je arabština, na většině míst se ale domluvíte anglicky.

  Tato země je známá především díky starověké civilizaci a několika světově proslulým monumentům, jako jsou například pyramidy v Gíze a Velká sfinga. Město Luxor, které se nachází na jihu Egypta, skrývá početné starověké artefakty, jako například chrámový komplex Karnak a Údolí králů. Egypťané jsou obecně považováni za kulturně a politicky důležitý národ Středního východu.

  Zdravotní informace / očkování

  Pro vstup do Egypta není povinné žádné očkování. Mezi doporučené očkování patří:

  • tetanus - zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu)
  • hepatitida A - očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem
  • hepatitida B - vysoce spolehlivá ochrana je zajištěna očkováním se 3 dávkami ve schématu 0., 1. a 6. měsíc, tj. 3. dávka by měla být podána nejpozději 10 dní před odjezdem Další informace o zdravotní péči v Egyptě naleznete na webu Ministerstva zahraničních věcí.

  Místní kuchyně

  Tradiční egyptské pokrmy jsou ovlivněny arabskou, tureckou a také středomořskou kuchyní. Když začneme hezky popořadě, už výběr předkrmů ohromuje. Předkrmy se nazývají mezze a bývají servírovány na malých talířcích s chlebovou plackou. Určitě vyzkoušejte čerstvý salát tabbouleh s množstvím petrželky a pšeničné krupice, smažené kuličky kibbeh z mletého jehněčího, nebo knedlíky plněné zeleninou, nazývané sambousek.

  Jako hlavní chod je podáváno grilované maso skopové, jehněčí, kuřecí nebo hovězí, občas také připravované v bylinném vývaru. Nápadití jsou Egypťané při přípravě ryb a mořských plodů. Dle jednotlivých pobřežních oblastí servírují chobotnice, krevety a humry na nespočet způsobů. Velice rozmanitá je ale také paleta vegetariánských jídel.

  Na závěr hostiny jsou podávány zpravidla velmi sladké dezerty nebo pečivo, jako například baklava, což je listové těsto s ořechy a sirupem nebo medem.

  V Egyptě se pije hlavně čaj, především ibiškový nebo černý, a také káva. Vedle toho tu samozřejmě mají i řadu osvěžujících nápojů, např. limetkové šťávy, šťávy z cukrové třtiny nebo tamarhindi – nakyslý čajový nápoj z dužiny indických datlí.

  Důležitá telefonní čísla:

  Předvolba: +20

  • První pomoc: 123
  • Stálá služba policie: 122
  • Turistická policie: 126
  • Hasiči v Káhiře: 125
  • Hasiči v Alexandrii: 180

  Státní svátky v Egyptě:

   1. leden – Nový rok
   1. duben – Den osvobození Sinaje
   1. květen – Svátek práce
   1. června – Den nezávislosti – ochod Britů a vyklizení zóny Suezského průplavu
   1. červenec – Den revoluce – výročí revoluce z roku 1952
   1. říjen – Den ozbrojených sil
   1. říjen – Den města Suez
   1. prosinec – Den Vítězství – vstup do Port Saidu

  Mezi největší náboženské svátky patří:

   1. leden – Koptské vánoce
  • pohyblivý svátek – Qurban Bairam – svátek poutníků
  • pohyblivý svátek – muslimský Nový rok
  • pohyblivý svátek – Mulid an-Nabi - Prorokovy narozeniny
  • pohyblivý svátek – koptský Velký pátek a Velikonoce (duben)
  • pohyblivý svátek, první pondělí po koptských velikonocích – Šam an Nessim (Národní den jara)
  • pohyblivý svátek – Ramadan Bairam – konec postního měsíce ramadánu

  Základní informace

  Stát: Egypt
  Hlavní město: Káhira
  Jazyk: arabština
  Orientační délka letu z ČR: 5 hodin
  Používané jazyky: angličtina, němčina, francouzština
  Mezinárodní předvolba: + 20
  Napětí el. proudu: 220 V, dvoukolíkové zásuvky
  Časové pásmo: UTC+2 (+1h oproti ČR)
  Dovolená Egypt

  Nejlépe hodnocené all inclusive hotely v Egyptě za last minute ceny

  Stahuji data

  Oblíbená letoviska v Egyptě

  Souhlas s používáním cookies

  Za účelem usnadnění navigace na webu, analýzy výkonnosti webu, poskytování personalizovaného komerčního obsahu a zajišťování lepšího online uživatelského zážitku používáme vlastní soubory cookie i soubory cookie třetích stran. Chcete-li se dozvědět více informací, přečtěte si naše Zásady ochrany osobních údajů a Zásady používání souborů cookie. Všechny soubory cookie můžete přijmout tak, že kliknete na možnost “Přijmout vše” nebo nastavte své .