STUDENT AGENCY Dovolená

Dovolená Portugalsko 2023

Krásné pláže a impozantní skalnaté útesy, historické památky a také pohoří vhodná pro trekking, to vše nabízí dovolená v této jihozápadní evropské zemi.

Portugalsko je jedinečnou směsicí evropské a arabské kultury, která je podtrhnutá osobitou přírodou, typickou pro celý Pyrenejský poloostrov.

Vůně kořeněných jídel a atmosféra dávných dob si vás podmaní. Nechejte se zlákat do země portského vína a vyberte si z našich nabídek dovolené v krásném Portugalsku. Oblíbená oblast Algarve, ale i Madeira a Azorské ostrovy čekají jen na vás.

Perfektní dovolenou v Portugalsku můžete pořídit za přívětivé ceny, obzvláště pokud využijete našich first minute nebo last minute nabídek.Tak se nenechejte dlouze přemlouvat a rezervujte si svoji dovolenou, nabídka ubytování je tu opravdu široká od studií a apartmánů, rodinných hotelů až po v luxusní all inclusive resorty.

  Proč jet na dovolenou do Portugalska

  Středně velká evropská země, která se proslavila především díky zámořským objevům a portskému vínu, to je Portugalsko. Do Portugalska každoročně míří miliony turistů, aby poznávali místní kulturu, přírodní i historické památky a odpočívali na jeho pobřeží. K tomuto státu patří i věhlasná souostroví Azory a Madeira.

  Portugalsko bylo v době zámořských objevů jednou z nejbohatších zemí a právě tato skutečnost se odráží i v dnešním Lisabonu. Proto také hlavní město Lisabon rozhodně stojí za návštěvu. Dominantami města jsou klášter řádu sv. Jeronýma, Belémská věž, Památník objevitelů, výtah Santa Justa, hroby významných mořeplavců a ruiny karmelitánského kláštera na náměstí Largo do Carmo.

  K dalším významným památkám, kterými Portugalsko disponuje, jsou kláštery Batalha, Alcobaca a Tomar. Jde o impozantní historické památky z doby okolo 12. a 13. století.

  Dalším velkým lákadlem je město Porto, zapsané na seznam UNESCO. Nejznámějšími budovami v Portu je Burzovní palác, Věž kleriků a kostel sv. Františka. Známá je i zdejší botanická zahrada. Velmi atraktivní jsou dále i města Beiras, Coimbra a Aveiro nebo například poutní místo Fátima. Na seznamu UNESCO má Portugalsko celkem 13 památek, z nichž pouze jediná je přírodní. Nachází se na ostrově Madeira a jde o pozůstatek původního vavřínového lesa.

  Dovolená ovšem může být i příležitostí ochutnat mnoho typických specialit. Portugalsko se pyšní kuchyní, která mísí vliv Španělska, Arábie a Francie. Nejčastějšími pokrmy jsou jídla z vepřového masa, populární jsou i polévky. Rozhodně se nebojte ochutnat ani místní alkohol, kterému dominují domácí pálenky a samozřejmě i pravé portské víno.

  V Portugalsku se platí Eurem. Ceny v supermarketech jsou zhruba stejné jako u nás. S velkou útratou neodejdete ani z baru či restaurace. Pivo standardně stojí okolo 1,5 eura. A večeři seženete bez problémů za 10–15 euro. Relativně drahá je pouze kultura, jako jsou býčí zápasy či divadla.

  Portugalsko je zemí, která je od nás nejdostupnější letadlem. Je tomu tak především z důvodu velké vzdálenosti. Autem cesta standardně zabere téměř 30 hodin. Letadlo však letí pouze 3,5 hodiny. Do země se dostanete s pasem nebo pouze občanským průkazem. Po řidičích není vyžadován ani mezinárodní řidičský průkaz, stačí pouze náš.

  Portugalsko je podle nás neprávem ve stínu sousedního Španělska. Vždyť jde o nejlevnější západoevropskou zemi s výbornou domácí kuchyní, kvalitní infrastrukturou pro cestovní ruch, vstřícnými obyvateli, překrásnou přírodou, čistým mořem a mnoha slunečnými dny nejenom během letní sezóny. Vyberte si třeba z našich výhodných last minute zájezdů a přesvědčte se o tom, že dovolená v Portugalsku stojí za to.

  Dovolená Portugalsko | STUDENT AGENCY

  Počasí a podnebí v Portugalsku

  Portugalsko se nachází v mírném až subtropickém pásmu a přívětivé počasí je zde po celý rok. Léta jsou dlouhá a horká a zimy mírné a vlhké.

  Hlavní turistická sezóna trvá od června do září, kdy panují letní teploty šplhající až k 30 °C. V případě, že plánujete aktivní dovolenou nebo chcete poznávat přírodní a kulturní památky, doporučujeme dovolenou v Portugalsku plánovat na jarní a podzimní měsíce, kdy jsou teploty příjemné a je tu méně turistů. V tuto dobu navíc ušetříte i za ubytování, které je podstatně levnější.

  V zimě teploty klesají na cca 15 °C. Srážky se zde vyskytují převážně v zimních měsících, na jaře je tak příroda svěží a vše se zelená.

  Dovolená Portugalsko | STUDENT AGENCY

  Místní kuchyně

  Portugalská kuchyně je velmi bohatá díky vlivům bývalých zámořských kolonií, sousedního Španělska i severní Afriky. Převažující surovinou jsou zde ryby upravené na nekonečné množství způsobů a s láskou připravované plody moře. Můžou se vyskytovat v nejrůznějších podobách – v polévkách, grilované, v hustých krémech, nebo i jen jako chutné zobání.

  Mezi speciality patří makrely či třeba tradiční pečené sardinky. Typickou surovinou je kvalitní olivový olej, dále pak česnek, olivy, kapary nebo sýry. Nejslavnějším zákuskem je malý pudinkový koláček posypaný skořicí, který se nazývá pastel de nata. Vyhlášeným portugalským nápojem je samozřejmě výborné portské víno a oblíbené je také víno Madeira.

  Dovolená Portugalsko | STUDENT AGENCY

  Všeobecné informace o Portugalsku

  Portugalsko, oficiálním názvem República Portuguesa, je nejzápadnější stát jižní Evropy. K území Portugalska náleží nejen jeho kontinentální území, ale taky Madeira, Porto Santo a souostroví Azory, které se skládá z devíti ostrovů: Corvo, Faial, Flores, Graciosa, Pico, Santa Maria, São Jorge, São Miguel a Terceira.

  Kontinentální Portugalsko sousedí pouze s jediným státem, a to se Španělskem. Jeho rozloha, která činí 92,391 km2, je srovnatelná s Českou Republikou. Hlavním městem je Lisabon, který patří k nejstarším městům Evropy a je zároveň největším městem této země. Jediným oficiálním jazykem je portugalština, většinou se ale domluvíte také anglicky, francouzsky nebo španělsky.

  Vízum do Portugalska

  Občan České republiky může od 1. 5. 2004 vstupovat a pobývat na území Portugalska bez zvláštního omezení, a to pouze na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu.

  Více informací o vstupních formalitách do Portugalska

  Zdravotní informace / očkování

  Pro cestování do Portugalska není povinné žádné speciální očkování. Další informace o zdravotní péči v Portugalsku naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

  Důležitá telefonní čísla:

  Tísňové volání: 112 (jednotné telefonní číslo pro záchrannou službu, policii, hasiče) Informace o telefonních číslech: 118 Cizinecká a pohraniční policie: 808 202 653 (z pevné linky), 808 62 690 (z mobilu)

  Státní svátky v Portugalsku:

   1. Leden – Nový rok
   1. březen – Korunovace Hassana II.
   1. květen – Svátek práce
   1. květen – Referendum o plnoletosti korunního prince při dosažení 16 let
   1. červenec – Narozeniny Hassana II.
   1. srpen – Slib věrnosti Baia Sahraouisů v Dakhle Hassanu II.
   1. srpen – Vypovězení Mohammeda V. do exilu
   1. srpen – Oslava narozenin korunního prince Sidi Mohammeda
   1. listopad – Marche Verte („Zelený pochod”) do Západní Sahary
   1. listopad – Svátek nezávislosti

  Náboženské svátky:

   1. leden – Nový rok
  • březen – duben – Velikonoce
   1. duben – Den svobody
   1. květen – Svátek práce
  • červen – Boží tělo (pohyblivý svátek)
   1. červen – Den Portugalska
   1. srpen – Nanebevzetí Panny Marie
   1. říjen – Vyhlášení republiky
   1. listopad – Svátek Všech svatých
   1. prosinec – Obnovení nezávislosti
   1. prosinec - Neposkvrněné početí
   1. prosinec - Vánoce

  Základní informace

  Stát: Portugalsko
  Hlavní město: Lisabon
  Jazyk: portugalština
  Orientační délka letu z ČR: cca 3 hodiny
  Používané jazyky: francouzština, španělština, angličtina
  Mezinárodní předvolba: + 351
  Měna: EUR
  Napětí el. proudu: 220 V, zásuvky typu C (tzv. eurozástrčka)
  Časové pásmo: UTC (-1h oproti ČR)
  Dovolená Portugalsko

  Nejlépe hodnocené zájezdy

  Stahuji data

  Oblíbené lokality pro dovolenou v Portugalsku