STUDENT AGENCY Dovolená

Dovolená a zájezdy Kréta 2023/24

Dovolená na Krétě, oblíbeném a nádherném řeckém ostrově, může začít. Kréta je tím pravým místem pro vyznavače aktivní dovolené. Letoviska na severu poblíž hlavního města Heráklionu jsou vyhlášena velkými aquaparky, bary a restauracemi, což docení všichni, které láká dovolená na Krétě all inclusive.

Krétu s oblibou volí i ti, kteří očekávají od dovolené opravdový odpočinek. Jižní Kréta nabízí klidná letoviska, kde najdete romantické zátoky s průzračně čistým mořem.

Ostrov nabízí i antické památky a pozůstatky z dob dávno minulých. Pokud od svého pobytu očekáváte i trochu té historie, poznávací zájezdy na Krétu jsou přesně tím, co hledáte.

Dokonalou dovolenou v Řecku na ostrově Kréta můžete pořídit za přívětivé ceny, obzvláště pokud využijete našich first minute nebo last minute nabídek.

  Pro koho je vhodná dovolená na Krétě?

  Pro ty, kteří už Řecko navštívili

  Kréta je sice součást Řecka, ale jakožto ostrov se od něj výrazně liší. Život tu plyne tak nějak pomaleji, lehčeji a uvolněněji - dokonce i na řecké poměry!

  Pro ty, kteří rádi tráví dovolenou na ostrově

  Kréta leží na půl cesty mezi Evropou a Afrikou a je obklopena průzračným Středozemním mořem. Skvělá příležitost prostě vypnout a užít si klid na ostrově.

  Pro ty, kteří nechtějí příliš utrácet

  Zájezdy na Krétu jsou cenově příznivé a ani lepší hotel nepatří k finančně nedostupným. Navíc je na Krétě docela levně, což potěší dvojnásob.

  Nejoblíbenější lokality Kréty

  Zbytky paláce Knossos ležící poblíž města Heraklion jsou zdejší největší mínojskou památkou. Majestátní palác byl postaven už kolem roku 1900 před naším letopočtem, od té doby byl několikrát zničen a opětovně postaven. Říká se, že kdo nenavštívil místo, kde pravděpodobně sídlil císař, jako by Krétu ani nepoznal. Agios Nikolaos, tiché přístavní městečko, je v sezóně oblíbeným letoviskem turistů.

  Nedaleko přístavu najdete jezero Voulismeni, ve kterém se podle legend koupala samotná bohyně Athéna. O tomto místě se také traduje, že odsud vede podzemní tunel do města Santorini. Moni Arkadi je klášter, který byl postaven v 10. nebo 11. století, sloužil jako útočiště před Turky. Místní obyvatelé se zde ale nakonec dostali do bezvýchodné situace, která skončila hromadnou sebevraždou. Událost je označována jako „ohnivý signál“, jež měl Evropu vyzvat k pomoci Řecku.

  Nejlépe hodnocené zájezdy na Krétu

  Stahuji data

  Proč jet na dovolenou na Krétu?

  Největší řecký ostrov Kréta je dlouhý 250 km a najdete zde divokou přírodu i stovky samostatných pláží s pozvolným vstupem do moře. Severní pobřeží je vyhledávaným cílem turistů pro spoustu zajímavých letovisek. Kréta nabízí také spoustu historických památek.

  Mínojské paláce v Knossu jsou nejznámější památkou na ostrově a desítky tisíc turistů sem každoročně vyráží jen proto, aby je mohli vidět na vlastní oči. Také hlavní město Heráklion skrývá přímo v centru města množství antických skvostům například pevnost Koules u přístavu či rozsáhlá opevnění z doby benátské. Pro ucelenou výstavu pak stačí navštívit místní muzeum historie. Z přírodních zajímavostí si určitě nenechte ujít nejdelší roklinu Evropy – soutěsku Samaria .

  Základní informace

  Stát: Řecko
  Hlavní město: Athény
  Jazyk: novořečtina
  Orientační délka letu z ČR: 2.5 - 3 hodiny
  Používané jazyky: angličtina, francouzština
  Mezinárodní předvolba: +30
  Měna: EUR
  Napětí el. proudu: 230 V, adaptér není nutný
  Časové pásmo: UTC+2 (+1h oproti ČR)
  recko_1.jpg

  Počasí a podnebí na Krétě

  Kréta patří k těm nejslunnějším ostrovům, ze sluníčka se tu těší průměrně až 300 dní ročně. Léta jsou na Krétě nejdelší z celého Řecka, trvají od dubna až do listopadu. Vysoké teploty činí snesitelnějšími severní vítr meltémi. Teploty však mohou být na ostrově rozdílné v závislosti na nadmořské výšce.

  leden

  16 °C

  únor

  16 °C

  březen

  17 °C

  duben

  20 °C

  květen

  23 °C

  červen

  27 °C

  červenec

  29 °C

  srpen

  29 °C

  září

  27 °C

  říjen

  24 °C

  listopad

  21 °C

  prosinec

  17 °C

  Informace o destinaci Kréta

  Kréta je součástí Řecka a platí zde tedy stejná pravidla a zákony jako na pevninském Řecku.

  Kuchyně

  Krétská kuchyně je odvozená od receptů pevninského Řecka, nicméně i zde najdete lokální speciality. Základem jsou sezónní suroviny, olivový olej a jednoduchá příprava pečením nebo vařením. Z masa tu převažuje obliba kozího a jehněčího s hojným množstvím místních bylinek. Asi nejznámější krétský pokrm se nazývá dakos, občas známý jako kouloukopsomo, což v překladu znamená “psí chleba”. Jde o suchar s bylinkami namočený v olivovém oleji a rajčatovém pyré, obložený rajčaty, sýrem a olivami. Vzhledem může trochu připomínat pizzu. Pokud jste nikdy nezkoušeli zapečené šneky, určitě je na Krétě vyzkoušejte. Podávají se tu s rajčatovou omáčkou, což je výborná kombinace.

  Ceny

  Ceny na Krétě jsou v podstatě stejné jako v Česku. Samozřejmě stále platí, že na něčem ušetříte, na jiném si připlatíte. Tak třeba olivy a olivový olej tu stojí mnohem méně než u nás. Naopak dražší, a to o dost, je tu ovoce a zelenina, která není pěstována lokálně a musí se dovážet. Například za kilo jablek tu můžete nechat v přepočtu i více než 200 Kč. Kvalitní produkty nakoupíte na tržištích nebo farmářů přímo na ulici.

  Vízum do Řecka

  Občané ČR mohou od 1. 5.2004 pobývat na území Řecka bez zvláštního omezení. Ke vstupu do země jim stačí platný cestovní doklad nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou (vydaný po roce 2000). Vízum do Řecka.

  Zdravotní informace / očkování

  Očkování při cestách do Řecka není povinné. Další informace o zdravotní péči v Řecku naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

  Důležitá telefonní čísla:

  Tísňové volání: 112 První pomoc: 166 Lékařská pohotovost: 1016 Policie: 100 Turistická policie: 171 Hasiči: 199 Lesní požáry – hasiči: 191 Přístavní policie: 108 informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434 Centrum pro otravy: 210-779 3777 ELPA – silniční asistence: 10 400